"Romantyczny paradygmat aktora". Dr Łukasz Jasina o Wojciechu Pszoniaku
- Wojciech Pszoniak był z czasów, gdy aktorzy odgrywali ważniejszą rolę, to romantyczny paradygmat aktorów, pisarzy, przywódców narodu, który funkcjonował w Polsce. To pokolenie odegrało swoją rolę w latach 70. i 80., podczas stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina, krytyk filmowy. O dorobku Wojciecha Pszoniaka mówił także dr Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.
2020-10-19, 14:35
Zmarł Wojciech Pszoniak. Odtwórca znanych ról w "Ziemi Obiecanej", "Weselu", "Dantonie" i "Korczaku" Andrzeja Wajdy miał 78 lat.
Powiązany Artykuł
Nie żyje Wojciech Pszoniak - polski aktor teatralny i filmowy. "Był arystokratą aktorstwa"
Dr Łukasz Jasina mówił o początkach kariery aktora. - Wojciech Pszoniak był odkryty przez Andrzeja Wajdę jeszcze w Krakowie, w Teatrze Starym, w tym zespole nie miał wielkiej roli, póki Wajda nie obsadził go w "Biesach", jednej ze swoich najważniejszych inscenizacji teatralnych. Dzięki tej roli Pszoniak zaczął częściej grać w filmach Wajdy, przeniósł się do Warszawy i rozpoczął karierę teatralną w stolicy. Był jednocześnie aktorem filmowym, teatralnym, a w 1981 r. stał się jednym z trzech aktorów Wajdy, którzy zrobili całkiem sporą karierę na Zachodzie - przypominał.
"Rozbudowane spektrum możliwości aktorskich"
- Pszoniak miał bardzo rozbudowane spektrum możliwości aktorskich, grał bardzo ciekawe role. W ciągu ostatnich dziesięciu lat tych ról nie było dużo, ale nie było roku, by nie zagrał w dobrym teatrze telewizji, filmie czy serialu, grywał także we Francji - podkreślał gość audycji.
Jak dodał dr Łukasz Jasina, Wojciech Pszoniak miał bardzo wyrazisty styl aktorski. - Człowiek pełen fizycznych niedoskonałości, niewysoki, brzydki, z pozoru niezauważalny, który potrafił to wszystko znakomicie opanować i zagrać człowieka dominującego, będącego w centrum, którego nieatrakcyjność kompletnie nie przeszkadzała. Miał też "napoleońskie" emploi, bardzo emocjonalne, szarżowe. To w wypadku Pszoniaka bardzo pasowało, a gdy już zaczynał grywać cicho, zwłaszcza po atakach szarży było go słychać jeszcze mocniej - zauważył krytyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Dr Łukasz Maciejewski zaznaczył, że Wojciech Pszoniak przy całej rozległości aktywności aktorskiej, niezbywalności tego zawodu i nadawania mu wagi, która w kolejnych pokoleniach jest lekceważona był nie tylko swoistym autorytetem, ale miernikiem zawodowej chluby. - Świadczy o tym nie tylko jego dorobek zawodowy, co niezmiernie ważne, nie tylko teatralny ale i filmowy, a te dwie sfery były w jego przypadku jednością, ale także to, co mówił, jak stanowczo wypowiadał się na temat misji aktorstwa - zauważył.
"Biografia pełna, i skomplikowana"
- Wojciech Pszoniak nie miał wątpliwości jak ważny i potrzebny jest to zawód. To, jak serio traktował siebie, przy całym poczuciu humoru, i jak traktował te profesję, było miernikiem tego, co w aktorstwie wspaniałe i zachwycające. Mówimy o biografii pełnej, ale i skomplikowanej, tak jakimi były czasy, w których tworzył Pszoniak. To gigantyczny dorobek filmowy, teatralny, pedagogiczny i reżyserski - mówił krytyk.
Posłuchaj
Wojciech Pszoniak ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie.
W latach 1974-1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Od lat 90. grywał zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Ryszard Gromadzki, Antoni Trzmiel
Gość: dr Łukasz Jasina, dr Łukasz Maciejewski
REKLAMA
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 11:09, 14.07
PR24
REKLAMA