Dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu: odzwierciedla losy naszego narodu
- Muzeum powstało w zupełnie obcym kraju, w momencie gdy ludzie którzy je utworzyli, byli pozbawieni własnej Ojczyzny - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Anna Buchmann. O imponujących zbiorach zgromadzonych w tej instytucji mówiła Anna Tomczak, historyk sztuki muzeum.
2020-10-25, 10:35
150 lat temu, 23 października 1870 r., na zamku w szwajcarskim Rapperswilu rozpoczęło działalność Muzeum Narodowe Polskie. Miejsce to szybko stało się centrum polskiego życia naukowego, społecznego i politycznego na emigracji. Dziś grozi mu likwidacja.
- Historia Muzeum odzwierciedla jak w soczewce los polskiego narodu na przestrzeni ostatnich 150 lat. Początkowo, miała to być wizytówka polskiej kultury, kraju który nie istniał wtedy na mapie politycznej Europy - powiedziała dyrektor Muzeum, gość PR24.
Powiązany Artykuł
"Muzeum Polskie w Rapperswilu symbolem polsko-szwajcarskich więzi". Priorytety misji Ambasador RP w Bernie
"Zbieranie narodowych pamiątek"
Przypomniała, że do Szwajcarii przybył Władysław Ewaryst Broel-Plater, przedstawiciel wybitnego litewskiego rodu arystokratycznego, od ponad 30 lat angażował się w działalność niepodległościową, blisko związany z najważniejszym ośrodkiem polskiej emigracji.
- Wykorzystując swoje szerokie koneksje, wezwał do zebrania narodowych pamiątek, dla których zamek miał stać się nowym domem. W1881 r. powstał Zarząd Muzeum. W jego skład weszli m.in. Agaton Giller, Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Bukowski i hrabia Władysław Tarnowski - przypomniała Anna Buchmann.
REKLAMA
Posłuchaj
Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Anną Tomczak.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: red. Witold Banach
Gość: Anna Buchmann (dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu), Anna Tomczak (historyk sztuki)
REKLAMA
Data emisji: 25.10.2020
Godzina: 10.06
REKLAMA