"Doskonałe narzędzie do nauki historii Polski ostatnich dwustu lat". Michał Laszczkowski o Cmentarzu Łyczakowskim

2020-11-08, 10:06

"Doskonałe narzędzie do nauki historii Polski ostatnich dwustu lat".  Michał Laszczkowski o Cmentarzu Łyczakowskim
Cmentarz Łyczakowski, Lwów. Foto: Shutterstock/IreneSol

- Cmentarz Łyczakowski jest największą galerią polskiej rzeźby plenerowej. Każdy ważniejszy rzeźbiarz XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku pozostawił na cmentarzu jakieś swoje dzieło. Warto, żebyśmy mieli tego świadomość i mam nadzieję, że strona mu poświęcona w tym pomoże - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.


Posłuchaj

Michał Laszczkowski o Cmentarzu Łyczakowskim (Temat dnia/Polskie Radio 24) 23:45
+
Dodaj do playlisty

Ponad 8 000 rekordów w bazie danych nagrobków, informacje o najważniejszych twórcach łyczakowskich rzeźb, a także efekty prac konserwatorskich przeprowadzonych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera strona internetowa poświęcona Cmentarzowi Łyczakowskiemu we Lwowie.

Powiązany Artykuł

jan paweł II 1200 free
XX Dzień Papieski. Ks. Grabowski: zachęca nas do myślenia w duchu naszego świętego rodaka

Dostępna w dwóch wersjach językowych strona umożliwiająca odwiedzenie jednego z najważniejszych europejskich cmentarzy z każdego miejsca na świecie, powstała z inicjatywy Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. 

- Chcieliśmy, żeby ta strona była spojrzeniem na to, jak różne kraje patrzą na to wspólne dziedzictwo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

- Prace nad tym projektem trwają już szereg lat. Zmierzają one powoli do końca. Pandemia była powodem, dla którego podjęliśmy decyzję, aby publikować niepełne dane. Każdy starszy cmentarz posiada mnóstwo zabytkowych grobów i każdy z nich można w różny sposób odkrywać - dodał.

Laszczkowski powiedział też, że cmentarz jest największą galerią polskiej rzeźby plenerowej. - Każdy ważniejszy rzeźbiarz XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku pozostawił na cmentarzu jakieś swoje dzieło. Warto, żebyśmy mieli tego świadomość i mam nadzieję, że ta strona w tym pomoże - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego)
Data emisji: 08.11.2020
Godzina emisji: 09.06

kad

Polecane

Wróć do strony głównej