X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powiązanie budżetu UE z praworządnością. Dr Bonikowska: stoimy przed testem ze strategicznego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 12:00
- Prawdziwy spór jest o to, czy chcemy się zgodzić na to, że na wiele lat będziemy współtworzyć UE, bo widzimy w niej wartość. Jeżeli tak będziemy podchodzić do sprawy, to każdy kompromis jest możliwy do wypracowania, bo wiąże nas nim coś, co jest ponad bieżącymi sporami. Stoimy przed testem ze strategicznego myślenia - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska.
Audio
  • Dr Bonikowska o powiązaniu budżetu UE z praworządnością (Temat dnia/Gość PR24)
Wideokonferencja podczas szczytu UE
Wideokonferencja podczas szczytu UE Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po wieczornym szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonego do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządnościowych nie zgodziły się Polska i Węgry. 


Piotr Gursztyn 1200.jpg
Gursztyn: postępowanie opozycji ws. weta dla budżetu UE jest krótkowzroczne

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja ma wymiar europejski i prawny. - Chodzi o coś więcej niż tylko o sformułowanie w rozporządzeniu. Chodzi o to, że pandemia stworzyła nowe możliwości współpracy państw. Pieniądze są tylko instrumentem i mają umożliwić odbudowę gospodarek. Łatwiej będzie to przeprowadzić razem, w gronie 27 krajów. Rozmowy o tym, jak wybrnąć z kryzysu, są bardzo trudne i trwają od dłuższego czasu. Nie mamy do czynienia tylko z poglądami Polski i Węgier, ale z poglądami każdego z państw. Mamy m.in. poglądy tzw. grupy skąpców. Te kraje nie wyobrażały sobie zaciągnięcia wspólnego długu. Problemem jest, czy zgadzamy się na wizję, że w gronie 27 państw możemy więcej i lepiej. Zgoda na to wymaga pewnych kompromisów. Grupa skąpców zgodziła się na żerowanie krajów południa UE w imię nadrzędnego celu, czyli wybrnięcia z kłopotów razem - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska.

Czytaj także:

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych podkreśliła, że UE cały czas jest projektem w budowie i się rozwija. - Do tej pory momenty zwrotne udało się przełamywać i współpraca się pogłębiała. Spór nie jest tylko o jedną klauzulę, ale o wizję, czy chcemy razem działać w trudnym świecie. Jeżeli nie chcemy, to każdy pretekst jest dobry do tego, żeby nie wchodzić w to przedsięwzięcie. Jeżeli będziemy pamiętać o celu nadrzędnym, to kompromis jest możliwy do wypracowania. Znajdujemy się w momencie poszukiwania formuły na zgodę - podkreśliła. 

Posłuchaj
24:38 PR24_AAC 2020_11_20-11-33-44.mp3 Dr Bonikowska o powiązaniu budżetu UE z praworządnością (Temat dnia/Gość PR24)

W przypadku weta UE będzie funkcjonować w oparciu o prowizorium budżetowe. - To nie jest koniec świata, ale dla wszystkich będzie oznaczało duży dyskomfort. Prowizorium nie umożliwia bowiem uruchamiania nowych i wieloletnich projektów. Będzie to oznaczało duże problemy dla Polski, bo jesteśmy beneficjentem funduszu spójności. Czy rzeczywiście trzeba przez to przechodzić, skoro możemy znaleźć kompromis? Węgrzy i Polacy blokują jedno, PE ma swoje zdanie, grupa skąpców ma swoje zdanie. Obecna propozycja już jest kompromisem, wynikiem wielomiesięcznych negocjacji. Trudno sobie wyobrazić, że będzie to teraz zmieniane. Można do tego ewentualnie coś dołożyć, ale nie można jeszcze raz otwierać tego pakietu - tłumaczyła Bonikowska. Jej zdaniem kompromis jest możliwy, bo jest nadrzędny wobec problemów taktycznych związanych z konkretną klauzulą.    

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 20.11.2020

Godzina: 11.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To nie jest coś nowego w Unii Europejskiej". Bielewicz o ewentualnym wecie polskiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 21:58
- Gdybyśmy się zgodzili na to powiązanie wypłat z budżetu z tą tzw. praworządnością, utracilibyśmy wszystkie nasze atuty - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz, ekonomista i publicysta Gazety Bankowej, odnosząc się do sporu dot. powiązania funduszy UE z zasadami praworządności. 
rozwiń zwiń