X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska wśród krajów z najmniejszym spadkiem PKB w UE. Nowe prognozy KE

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:30
Polska jest wśród krajów z najmniejszym spadkiem PKB w Unii. Z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej wynika, że nasza gospodarka w tym roku skurczy się o 3,6 proc. PKB. To czwarty wynik we Wspólnocie.
Panorama Warszawy
Panorama WarszawyFoto: East News/Mateusz Grochocki
unia europejska free 1200
Unijna gospodarka w III kwartale zaczęła odrabiać straty

Lepiej ze skutkami pandemii koronawirusa poradzą sobie tylko Litwa, której PKB ma wynieść minus 2,2 procent, Irlandia - minus 2,3 procent, oraz Szwecja ze spadkiem PKB o 3,4 procent. Najgorsza sytuacja w Unii pod tym względem będzie w Hiszpanii, której PKB wyniesie minus 12,4 procent.

Czytaj także:

Najgorzej w Hiszpanii

Najgorsza sytuacja w Unii pod tym względem będzie w Hiszpanii, której PKB wyniesie minus 12,4 proc. W przyszłym roku nastąpi odbicie. Komisja prognozuje, że Polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3,3 proc. PKB.

Unijni eksperci napisali w analizie poświęconej Polsce, że nasza gospodarka zaczęła wychodzić z recesji wywołanej pandemią, ale niedawny wzrost liczby zakażeń może tymczasowo zahamować odbudowę gospodarki.

W lipcu Komisja prognozowała, że spadek PKB w naszym kraju wyniesie 4,6 procent, teraz zrewidowała swoje przewidywania i oszacowała, że spadek będzie o jeden punkt procentowy mniejszy.

Odbicie w przyszłym roku

Dopiero w przyszłym roku nastąpi odbicie. Komisja prognozuje, że Polska gospodarka będzie się wtedy rozwijała w tempie 3,3 procent PKB.

Według Brukseli w tym roku w Polsce nastąpi pogorszenie sytuacji finansów publicznych w związku ze spowolnieniem gospodarczym i działaniami, które mają złagodzić negatywne skutki pandemii. Według prognoz Komisji deficyt wyniesie 8,8 procent PKB.

Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku, kiedy deficyt finansów publicznych będzie na poziomie 4,2 procent PKB.

Komisja przedstawiła też dane dotyczące bezrobocia i oszacowała, że w tym roku wzrośnie ono w Polsce do 4 procent, a w przyszłym roku wyniesie 5,3 procent.

pb

Czytaj także

Dobre wieści ze strefy euro: gospodarka odnotowała w III kwartale wzrost o 12,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:56
Według urzędu statystycznego Eurostat, kraje wspólnej waluty odnotowały w III kwartale bezprecedensowy kwartalny wzrost o 12,7% i 12,1% PKB w całej UE. Tyle, że Produkt Krajowy Brutto jest nadal o 4,3% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
rozwiń zwiń