MFW poprawia prognozy gospodarcze dla świata, w tym dla Polski
Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieznacznie poprawił prognozę dla światowej gospodarki w tym i przyszłym roku. Jednocześnie poprawił ją dla Polski.
2020-10-13, 18:01
Globalna recesja ma wynieść 4,4 procent, czyli o pół punktu procentowego mniej, niż w prognozie w czerwca. Według Funduszu, Polskę czeka w tym roku spadek PKB na poziomie 3,6 procent, a w przyszłym roku wzrost o 4,6 proc.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Ekspert: ponowne głębokie spowolnienie gospodarcze raczej nam nie grozi
Poprawa dzięki prognozie, że świat, w tym Chiny, szybciej wyjdzie z kryzysu
Poprawę prognozy na rok 2020 Międzynarodowy Fundusz Walutowy oparł na mniejszej, niż przewidywano recesji w drugim kwartale oraz szybszemu wychodzeniu z kryzysu w trzecim kwartale tego roku, szczególnie w Chinach.
Gdy gospodarka Chin urośnie, spadnie w USA i krajach Europy
Według Funduszu, gospodarka Chin wzrośnie w tym roku o 1,9, procent a amerykańska skurczy się o 4,3 procent. Kryzys poważnie uderzy w gospodarki Europy Zachodniej. Spadek PKB w takich krajach, jak Francja czy Wielka Brytania wyniesie prawie 10 procent, a w Hiszpanii i we Włoszech będzie jeszcze większy. Niemcy zanotują sześcioprocentowy spadek.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Lepsze wieści dla światowej gospodarki. W Chinach rośnie eksport oraz import
Polska gospodarka dobrze sobie radzi na tle innych europejskich krajów
Na tle krajów europejskich polska gospodarka wypada dobrze. Po tegorocznym spadku PKB, wynoszącym 3,6 proc. (w czerwcu tego roku prognozowano spadek o 4,6 proc.), w przyszłym roku ma nastąpić wzrost PKB na poziomie 4,6 procent. (w czerwcu prognozowano wzrost o 4,2 proc.).
Mniejsze niż w Unii bezrobocie, niewielka inflacja i nadwyżka na rachunku obrotów bieżących
Fundusz przewiduje wzrost bezrobocia w Polsce w 2021 roku do 5,1 procent. Średnia europejska wyniesie wówczas 8,5 procent.
Jednocześnie MFW prognozuje w 2020 średnioroczną inflację w Polsce na poziomie 3,3 proc. (2,2 proc. na koniec roku), a w 2021 r. wyniesie ona 2,3 proc. (2,0 proc. na koniec roku).
Fundusz spodziewa się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Polski w 2020 r. na poziomie 3,0 proc. PKB, a w 2021 r. nadwyżki 1,8 proc. PKB.
Fundusz zastrzega jednocześnie, że obostrzenia związane z koronawirusem zostaną utrzymane w 2021 r.
W swojej prognozie Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyjął założenie, że zasady zwiększonego dystansu społecznego zostaną utrzymane także w przyszłym roku i że rozprzestrzenianie się koronawirusa znacznie spadnie do końca 2022 roku.
REKLAMA
IAR, PAP, jk
REKLAMA