Budżet UE a praworządność. Dr Bonikowska: wszystkim zależy na tym, aby znaleźć kompromis

- Zawetowanie budżetu UE byłoby sytuacją zupełnie bez precedensu. Budżet jest specyficznym aktem prawnym, bo negocjacje wokół niego są zawsze bardzo trudne, ale jednocześnie wszyscy chcą coś ustalić i znaleźć rozwiązanie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

2020-11-29, 11:22

Budżet UE a praworządność. Dr Bonikowska: wszystkim zależy na tym, aby znaleźć kompromis
dr Małgorzata Bonikowska . Foto: PR24/MS

Rozmowa dotyczyła unijnego budżetu i kwestii praworządności. Przeciwko ich powiązaniu ze sobą protestują Polska i Węgry. - Zawetowanie budżetu byłoby sytuacją zupełnie bez precedensu. Budżet jest specyficznym aktem prawnym, bo negocjacje wokół niego są zawsze bardzo trudne, ale jednocześnie wszyscy chcą coś ustalić. Wetuje się inne ustawy i weto jest stosowane. Nawet Malta ma prawo weta, by wpływać na decyzje innych krajów - oceniła dr Małgorzata Bonikowska.

Powiązany Artykuł

parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Polacy nie odrzucają idei weta na forum UE. Ziobro: rozsądniejsi niż liberalne elity

Obawy Polski i Węgier

- Zawetowanie budżetu nie zdarzało się nigdy - zwróciła uwagę. Jej zdaniem "szansa na kompromis jest, bo wszystkim zależy, aby znaleźć rozwiązanie. Mamy tutaj również budżet nadzwyczajny w związku z pandemią. UE dogadała się i znalazła sposób na znalezienie dodatkowych pieniędzy, które są potrzebne natychmiast. Wszyscy na to ogromnie liczą i czekają. Również Polska należy do grupy państw, której potrzebne są te pieniądze".

- Fundusz Odbudowy jest niesłychanie istotny dziś, teraz. Zawetowanie budżetu wiąże się ze stratami dla nas, ale byłoby to też niezrozumiane przez naszych partnerów z UE. Warunkowość jest przyczyną tego, że Polska i Węgry podnoszą kwestię weta. Kwestionuje się zasadę praworządności. Strona polska i węgierska obawiają się, że praworządność nie będzie używana tylko i wyłącznie w kwestiach budżetowych. Państwa unijne w dużej mierze nie podzielają tych obaw - zaznaczyła ekspert.

Czytaj także:

Jak podkreśliła rozmówczyni, wykluczone jest ponowne rozpoczęcie negocjacji. - Trudno to sobie wyobrazić, bo trwają one kilka lat. Z 27 państw każde ma prawo weta i dlatego nie można otworzyć negocjacji ponownie. Przykładowo Holandia w negocjacjach prezentowała bardzo trudną dla wszystkich pozycję, Niemcy też na początku nie chcieli się zgodzić, ale ustąpili widząc, że UE nie może sobie pozwolić na zmniejszenie skali działania - przypomniała.

Posłuchaj

Dr Małgorzata Bonikowska o negocjacjach ws. budżetu unijnego na lata 2021-2027 (Temat Dnia/Gość PR24) 25:19
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 29.11.2020
Godzina: 10.34

PR24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej