"Znaczenie będzie miał finał rozmów". Politolog o negocjacjach budżetu unijnego
- Tak naprawdę większość wydarzeń dotyczących budżetu unijnego na najbliższe lata, które wzbudzają zainteresowanie opinii publicznej, staje się od kilku lat wydarzeniami wzmacniającymi dotychczasowe postawy, utwierdzającymi większość wyborców - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2020-12-04, 15:55
Trwa debata nad przyjęciem unijnego budżetu. Powiązanie wypłaty środków funduszy z zasadą praworządności może doprowadzić do weta nie tylko ze strony Polski. Taki krok zapowiedział już premier Węgier. Opozycja mówi o możliwym polexicie.
Powiązany Artykuł
![Mateusz Morawiecki KPRM free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b3e22e7f-fe78-4027-8605-59fd1954c5e0.jpg)
"Nie zgadzamy się na wywracanie porządku UE". Premier odrzuca powiązanie budżetu z praworządnością
- To karta strategii totalnej opozycji (...) Większość wyborców, którzy mogliby się zawahać w swoich preferencjach wyborczych zdaje sobie sprawę ze złożoności procesu integracji europejskiej, z tego, że korzyści, które czerpie Polska wiążą się także z korzyściami innych gospodarek europejskich - ocenił politolog.
Jak powiedział gość audycji, gdyby miało się cokolwiek poważnego zmienić w przyznawaniu środków unijnych to skutki tego nie będą odczuwalne dla większości opinii publicznej. - Cala sytuacja nakłada się na różnego rodzaju podziały w polskim społeczeństwie. To co się dzieje jest trochę bardziej dyskomfortowe dla obozu rządzącego ze względu na to, ze podeście elektoratu prawicy jest bardziej zbilansowane niż elektoratu głównych partii opozycyjnych - podsumował prof. Chwedoruk.
Posłuchaj
Politolog przypomniał, że w samej Zjednoczonej Prawicy można od lat zauważyć wewnętrzne zróżnicowanie w ocenie tego, jak funkcjonuje Unia Europejska.
REKLAMA
Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że dziś problem polityki europejskiej jest zupełnie inny.
- Nie bagatelizowałbym tego, co jest sednem problemu, czyli przyszłość integracji europejskiej. Jeśli coś łączy eurosceptyków i euroentuzjastów to diagnoza kryzysu sprzed dekady. Unia Europejska nie może powtórzyć swoich błędów - podsumował Chwedoruk.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadziła: Magdalena Złotnicka
Gość: Rafał Chwedoruk (politolog UW)
Data emisji: 04.12.2020
Godz. emisji: 14.33
REKLAMA
kmp
REKLAMA