Kto nie powinien przyjmować szczepionki na COVID-19? Dr Jerzy Gryglewicz wyjaśnia

- Te osoby, które przeszły koronawirusa, powinny mieć wykonany test na poziom przeciwciał. Jeśli będzie on wysoki, to nie powinny one przyjmować szczepionki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

2020-12-07, 12:30

Kto nie powinien przyjmować szczepionki na COVID-19? Dr Jerzy Gryglewicz wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: BaLL LunLa/ Shutterstock

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Zdaniem gościa PR24, trzeba zaznaczyć, iż jeśli chodzi o Agencję Dostaw Leków w Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza udzieliła szczepionce zezwolenia, to należy przypomnieć, że to zezwolenie ma charakter tymczasowy.


Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_PAP.png
Duży spadek liczby zakażeń koronawirusem. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

"Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionki"

- Dodatkowo pojawiły się informacje, że Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionek, w tym Pfizera, dlatego że w informacjach przekazanych przez producenta, brakuje tych na temat między innymi skuteczności tej szczepionki - zauważył gość PR24.

Podkreślił, że liczy na to, iż szczepionki będą dobrowolne, tak jak obiecuje polski rząd. - Jest wiele dokumentów prawnych, które dają pełnoletnim obywatelom swobodę o decydowaniu o swoim zdrowiu. To, co mnie niepokoi, to to, że koncerny farmaceutyczne wywalczyły sobie w UE brak konsekwencji prawnych i finansowych w sprawie szczepień - mówił dr Jerzy Gryglewicz.

REKLAMA


Posłuchaj

Dr J. Gryglewicz o szczepionce przeciw COVID-19 ("Gość PR24") 18:36
+
Dodaj do playlisty

 

Do Narodowego Programu Szczepień zakwalifikuje się placówka, która zadeklaruje wykonywanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu przez jeden zespół szczepiący oraz zdolność do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu.

Placówka, która stara się o dołączenie do programu, musi również posiadać zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Jerzy Gryglewicz (ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie)

Data emisji: 07.12.2020

Godzina: 11.34

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej