"Unia zastosuje swoją taktykę". Prezes Fundacji Republikańskiej o budżecie UE
- Jest szansa na kompromis. Presja krajów, które pilnie potrzebują pomocy, jest wywierana nie tylko na nas, ale także na tę drugą stronę - ocenił sprawę budżetu unijnego na lata 2021-2027 gość Polskiego Radia 24 Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.
2020-12-08, 11:30
Trwa debata nad przyjęciem unijnego budżetu. Polska i Węgry zapowiedziały zawetowanie zasad przyznawania środków unijnych. W najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenia Parlamentu Europejskiego.
Powiązany Artykuł
Powiązanie budżetu z praworządnością. Dr Bonikowska: Niemcy mają umiejętności negocjacyjne
- Teraz sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ opór jest silny i zdecydowany. Dotąd, jeśli były takie sytuacje, że jakieś państwo groziło wetem lub stosowało weto, Unia raczej się cofała i próbowała znów. To metoda była stosowna choćby w przypadku referendów konstytucyjnych. Tutaj obstawiałabym podobne rozwiązania - ocenił Marek Wróbel.
Jak podkreślił Prezes Fundacji Republikańskiej, Komisja Europejska może wycofać się ze swoich założeń, a później będzie próbowała ponownie je przeforsować, licząc na to, że w Polsce za trzy lata zmieni się rząd.
- Najważniejsze tutaj było to, co zrobił Bundestag, czyli zobowiązał rząd niemiecki do zaostrzenia kursu, już po podpisaniu porozumienia lipcowego. Niektóre kraje, w tym Polska, z punktu widzenia hegemona niemieckiego zaczęły sobie pozwać na zbyt wiele - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Przypomnijmy, wartość unijnego budżetu na lata 2021-27 to ponad bilion euro. To także dodatkowe 750 mld euro z Funduszu Odbudowy, który ma pozwolić krajom unijnym pokonać kryzys związany z pandemią.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR 24"
Prowadził: Ryszard Gromadzki
Gość: Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej
Data emisji: 08.12.2020
REKLAMA
Godz. emisji: 11.09
kmp
Polecane
REKLAMA