Kiedy powrót dzieci do nauki w szkołach? Minister podał możliwą datę
- Do nauczania stacjonarnego najwcześniej wrócimy od 18 stycznia, od okresu poferyjnego. Mamy nadzieję, że trwające obostrzenia - zamknięcie szkół z powodu ferii świątecznych, ferii zimowych, przyczynią się do spadku zachorowań ze względu na spadek liczby kontaktów - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.
2020-12-12, 18:30
Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i średnich, uczą się zdalnie. To skutek pandemii koronawirusa. Obecne zasady obowiązują do końca grudnia, potem zaś - 4 stycznia - rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe. Jak mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki, koniec ferii to pierwszy możliwy czas, kiedy niektórzy uczniowie wrócą do szkół.
Powiązany Artykuł
"Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi stacjonarnego". Szef MEiN za szybkim powrotem uczniów do szkół
"Rozważamy kilka wariantów"
- Do nauczania stacjonarnego najwcześniej wrócimy od 18 stycznia, od okresu poferyjnego. Mamy nadzieję, że trwające obostrzenia - zamknięcie szkół z powodu ferii świątecznych, ferii zimowych, przyczynią się do spadku zachorowań ze względu na spadek liczby kontaktów - podkreślił wiceszef MEiN.
- Nauczanie stacjonarne ma przewagę nad nauczaniem na odległość, pozwala na bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem, pozwala nauczycielowi mobilizować mocniej uczniów do pracy, ułatwia bezpośredni kontakt - zaznaczył. - W pierwszej kolejności chcielibyśmy, by wróciły dzieci z klas 1-3, ze względu na to, że mają - jak sądzę - najwięcej problemów z samodzielnym korzystaniem nawet z nowoczesnych programów edukacyjnych - wskazał Dariusz Piontkowski.
REKLAMA
Czytaj także:
- Jak nauka zdalna wpływa na rozwój dziecka?
- Nauka zdalna. "Pandemia wymusiła sięganie po nowe technologie"
- Rozważamy kilka wariantów powrotów uczniów do szkół. Chcielibyśmy, by wszyscy mogli wrócić do nauki stacjonarnej, ale dziś niewiele wskazuje na to, że będzie to możliwe. Przed nami miesiąc czasu do zakończenia ferii i w tym czasie być może uda się ograniczyć liczbę zachorowań - zaznaczył.
Testy przesiewowe dla nauczycieli
- Będziemy starali się zrobić badania przesiewowe przynajmniej części nauczycieli, a potem - jak tylko będzie to możliwe po zaszczepieniu osób najbardziej narażonych na koronawirusa - zaszczepić nauczycieli, tak, by nauczanie w szkołach było bezpieczne. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej i od tego, jak szybko pojawi się szczepionka - dodał Dariusz Piontkowski.
Posłuchaj
W rozmowie więcej komentarza do działania systemu edukacji w Polsce. Zachęcamy do jej wysłuchania.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji i nauki)
REKLAMA
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 14.26
mbl
REKLAMA