Dr Marcin Roszkowski: polski węgiel jest za drogi, aby był opłacalny dla gospodarki
- Tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem dla sektora. W miejscach, gdzie obecnie węgiel jest wydobywany, jest on za głęboko i jest za drogi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego.
2020-12-16, 12:25
Rząd rozpoczął rozmowy z górniczymi związkami zawodowymi dotyczące mechanizmu finansowania spółek górniczych. Ma to związek z uchwaleniem nowego budżetu unijnego. Celem, jaki postawili sobie rządzący, jest podpisanie z górnikami umowy o restrukturyzacji tej branży. Wiceminister aktywów państwowych poinformował, że podczas wtorkowego spotkania osiągnięto porozumienie w sprawie pierwszych decyzji. – Podczas wczorajszych rozmów z górnikami ustalono, że umowa ma być podpisana w lutym. Dziś kolejne rozmowy z pozostałą częścią środowiska - powiedział Artur Soboń.
"Polski węgiel jest za drogi"
Powiązany Artykuł
Eksperci: inwestycje w zielone technologie i ekologiczne górnictwo będą ważnym elementem odbudowy gospodarki
Gość Polskiego Radia 24 uważa, że polski węgiel jest za drogi, aby był opłacalny dla gospodarki. - Gdyby węgiel był tani, to polski sektor mógłby go eksportować i polityka klimatyczna nie miałaby tutaj jeszcze do 2049 roku znaczenia. On jest po prostu za drogi, aby go palić w polskiej energetyce czy eksportować - powiedział dr Marcin Roszkowski.
- Konferencja "Śląski Ład". Premier: chciałbym, by miliardy wydawane na import energii zostawały w Polsce
- Gospodarcze konsekwencje szybkiego odchodzenia od węgla. Konferencja EuroPower
- Artur Soboń: transformacja górnictwa będzie sprawiedliwa i oparta na dialogu
- Polski węgiel powoli się kończy. Jest to sektor, który skutecznie nie konkuruje na rynku. Gdybyśmy nie mieli takiego zapotrzebowania to ten sektor już dawno by upadł - stwierdził.
REKLAMA
Nowe kopalnie
Zdaniem ekonomisty jedynym ratunkiem dla osiągnięcia odpowiedniej ceny końcowej węgla kamiennego jest otwarcie nowych kopalń. - Związkowcy postulują rzeczy, które są nierealne. Sektor górniczy, nawet jak by nie było polityki klimatycznej w Polsce, i tak byłby w tym samym stanie. On jest po prostu nieefektywny - zaznaczył ekspert.
- Tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem dla sektora. W miejscach, gdzie obecnie węgiel jest wydobywany, jest on za głęboko i jest za drogi. Im głębiej się schodzi, tym on jest droższy - dodał.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Marcin Roszkowski (ekonomista, Instytut Jagielloński)
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 11:09
REKLAMA
dz
REKLAMA