more_horiz

Romuald Szeremietiew: musimy wypracować koncepcję obrony naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:34
- Obecnie obowiązuje pogląd, że nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy pomoże nam sojusznik. Nie stawiamy pytania, co wtedy, gdy nam nie pomoże - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Ćwiczenia amerykańskiej grupy bojowej w Polsce  w 2019 roku na poligonie w Bemowie Piskim
Ćwiczenia amerykańskiej grupy bojowej w Polsce w 2019 roku na poligonie w Bemowie PiskimFoto: DVIDS / SPC Emily Dittmar

Kolegium Elektorów wybrało na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Demokratę Joe Bidena, a Kamalę Harris na wiceprezydent. Ich zaprzysiężenie odbędzie się 20 stycznia 2021 r.

shutterstock joe biden free 1200.jpg
"Przewidywalna administracja Bidena jest dla Rosjan lepsza". Ekspert o zmianie w Białym Domu

Romuald Szeremietiew komentował doniesienia o możliwej redukcji wydatków USA na zbrojenia. - Obniżenie wydatków zbrojeniowych przez USA byłoby rewolucją, jeżeli chodzi o pozycję tego kraju w świecie. Stany Zjednoczone są gwarantem pewnego ładu międzynarodowego uformowanego po upadku komunizmu - przypominał.

- Gdyby USA w istotny sposób ograniczyły nakłady i zmniejszyły zdolności militarne, należałoby się zastanowić, czy ten ład międzynarodowy, w którym mamy swoje miejsce, utrzyma się - dodał.

Gość audycji podkreślał, że powinniśmy zadbać o stworzenie takiego systemu obrony, który będzie gwarantował Polsce bezpieczeństwo, bez względu na to, jak będzie funkcjonowało NATO, i jaka będzie polityka USA.

- Nasza sytuacja militarna byłaby inna, gdyby udało się zbudować koncept Trójmorza, a związki między państwami tego regionu ukształtowały się w taki sposób, by była to wspólnota interesów, także militarnych. Dopóki tego nie mamy, trzeba się skupiać na przygotowaniu naszego kraju do obrony - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
20:47 _PR24_AAC 2020_12_16-14-07-51.mp3 16.12.2020 Romuald Szeremietiew (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Były minister obrony zaznaczył, że najważniejszą siłą, jaką ma państwo do swojej obrony, jest gotowość narodu do walki, drugim elementem jest przygotowanie terytorium. - Ten, kto rozpoczyna wojnę, zawsze kalkuluje możliwości obrony przeciwnika (…) Powinniśmy mieć taką koncepcję obrony kraju, aby wojny nie trzeba było prowadzić - stwierdził.

- W hierarchii zadań, jakie mamy w kwestii obrony kraju, najważniejszy jest sposób na obronę kraju, a po drugie przygotowanie odpowiednich do tego instrumentów - puentował Romuald Szeremietiew.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Romuald Szeremietiew

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 14.09

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także