"Nie ma wpływu na skuteczność szczepień". Prof. Gut o nowej mutacji koronawirusa
- Mutacja wskazuje na jedno, że z jakiegoś punktu wyszły zakażenia i się rozprzestrzeniły. Mutacja nie ma wpływu na skuteczność szczepień i szerzenie się zakażań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
2020-12-21, 12:15
Nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Tym, co powoduje, że VUI-202012/01 budzi zaniepokojenie, są trzy występujące czynniki: szybko zastępuje inne wersje wirusa, ma mutacje, które prawdopodobnie wpływają na ważną część wirusa, niektóre z tych mutacji, jak już wykazano w badaniach laboratoryjnych, zwiększają zdolność wirusa do zakażania komórek. Wszystko to składa się na hipotezę, że nowa wersja wirusa łatwiej się rozprzestrzenia.
Powiązany Artykuł
![wielka brytania unia europejska stock 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/ad661391-c80b-40e9-b540-7bfb5982193b.jpg)
Rozpoczęło się pilne spotkanie unijnych ekspertów. Tematem nowa mutacja koronawirusa
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia już z ósmą mutacją, ale pierwszą, która "dała się do czegoś podczepić". - Wirus poza organizmem jest cząsteczką martwą, żadna mutacja nie ma większego wpływu na zachowanie ludzkie, gdy z organizmu do organizmu przekazywana jest martwa cząsteczka. Przyglądałem się, jak bawili się Brytyjczycy na dzień przed wprowadzeniem restrykcji i spodziewałem się, że odbije im się to czkawką. Ale cóż, kowal zawinił, cygana powieszą, czyli zwalą na wirusa. Mutacja wskazuje na jedno, że z jakiegoś punktu wyszły zakażenia i się rozprzestrzeniły. Mutacja nie ma wpływu na skuteczność szczepień i szerzenie się zakażań. Może poza faktem, że przy obecnej ich liczbie zamknąłbym granice, ponieważ nie ma metody, która wykryłaby zakażającego. Możliwe jest to dopiero dzień po - powiedział prof. Włodzimierz Gut.
Wirusolog przypomniał, że wirus mutuje niezwykle często. - To miałoby wpływ na cokolwiek, gdyby działało na białko, które rozpoznaje receptory na ludzkiej komórce. Gdyby przestało rozpoznawać, to wirus zniknąłby z naszego życia. W związku z tym szczepionka i szerzenie się wirusa pozostają w ramach tych samych reguł - tłumaczył prof. Gut.
REKLAMA
Posłuchaj
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4 633 nowe zakażenia koronawirusem. 77 chorych zmarło, wyzdrowiało zaś 7 748 zakażonych SARS-CoV-2.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Włodzimierz Gut (specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 20.47
PR24
REKLAMA
REKLAMA