more_horiz

Trzy nowe audycje na nowy rok w Polskim Radiu Chopin

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 07:43
- Planujemy specjalną noworoczną audycję opartą na muzyce rodziny Straussów. Następnie wszystko pójdzie już nowym torem ponieważ wprowadzimy korektę ramówki, czego efektem będą trzy nowe audycje - powiedział Marcin Gmys, dyrektor redaktor naczelny Polskiego Radia Chopin.
Marcin Gmys
Marcin GmysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Miniony rok był rokiem bardzo skomplikowanym dla Polskiego Radia Chopin. Marcin Gmys przyznał, że pandemia pokrzyżowała niektóre plany i projekty.

Chopin przy fortepianie 1200 NAC.jpg
Chopinowskie fugi - cz. 1

- Jako przykład mogę podać nasz III Festiwal, który był zaplanowany na maj. Podjęliśmy decyzję o jego odwołaniu, dziś zrobilibyśmy go zapewne w formie online, pod którą upłynęła nam już druga połowa roku. Dzięki temu sporo założeń udało się sfinalizować. Nasi dziennikarze doskonale dostosowali się do panującej sytuacji - podkreślił.

Rozmówca Mai Kluczyńskiej ma nadzieję, że rozpoczęty 2021 rok będzie lepszy niż ostatnie 10 miesięcy. "Z przytupem" rozpocznie się styczeń. - Będzie to rytm walca. Planujemy specjalną noworoczną audycję opartą na muzyce rodziny Straussów. Następnie wszystko pójdzie już nowym torem ponieważ wprowadzimy korektę ramówki - wskazał Gmys.

Posłuchaj
13:38 0148675c.mp3 Marcin Gmys o noworocznych planach Polskiego Radia Chopin ("Temat dnia/Gość PR24")

W pierwszym półroczu Polskie Radio Chopin zaproponuje swoim słuchaczom trzy nowe pozycje. Jedna z nich, prowadzona przez Olgę Fibak, zatytułowana zostanie "Lekcja mistrzowska". W jej ramach do studia będą zapraszani uczestnicy i jurorzy Konkursu Chopinowskiego.

Druga nowość to "Romantyczne weberiana". -  Powracamy do Jana Webera, a konkretnie do jego audycji poświęconych romantyzmowi, przede wszystkim Chopinowi, ale również jego przyjaciołom. Będą to audycje archiwalne opatrzone współczesnym słowem Marty Jankowskiej - wyjaśnił dyrektor.

Trzecią audycją będzie "Chopin i świat literatury". Jak przyznał Marcin Gmys, o tę formę upominali się sami słuchacze, gdyż uważali, że w ofercie stacji brakuje audycji poświęconej związkom Chopina i jego epoki z literaturą, wątkom muzycznym w literaturze. Prowadzącą będzie Iwona Puchalska.

- Poza tym mamy nadzieję, że w lutym rozegramy nasz konkurs pianistyczny, który mieliśmy zaplanowany na przełomie października i listopada 2020 roku. Ma to być wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży. Z powodu rozwijającej się pandemii zdecydowaliśmy o jego przełożeniu - zaznaczył gość PR24.

Ponadto w audycji Marcin Gmys mówił również o działalności wydawniczej Polskiego Radia Chopin.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Marcin Gmys, dyrektor redaktor naczelny Polskiego Radia Chopin
Data emisji: 02.01.2021
Godzina emisji: 06.10

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także