more_horiz

"To ten, który nie mając majątku, szlachetnością charakteru, zdobył najwyższe szlachectwo". Dr Jabłonka o Kościuszce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:24
- Pamięć o Kościuszce i jego czynach przeżywają teraz ogromny renesans. Kościuszko to ten, który nie mając majątku, szlachetnością charakteru, zdobył sobie najwyższe szlachectwo - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. 
Tadeusz Kościuszko składa przysięgę na krakowskim Rynku Głównym,  fragm. reprod. fot. obrazu Wojciecha Kossaka
Tadeusz Kościuszko składa przysięgę na krakowskim Rynku Głównym, fragm. reprod. fot. obrazu Wojciecha KossakaFoto: Wikipedia/dp

275 lat temu, 4 lutego 1746 roku, przyszedł na świat Tadeusz Kościuszko, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.

Tadeusz Kościuszko 1200.jpg
Tadeusz Kościuszko. 275. rocznica urodzin bohatera dwóch narodów

- Pamięć o Kościuszce i jego czynach przeżywają teraz ogromny renesans. Amerykanie odkryli rzeczy, które by nam się w głowie nie mieściły: że gdyby postulaty Kościuszki były wypełnione, gdyby Kongres poszedł za tym, co on postulował, to nie byłoby wojny secesyjnej - powiedział dr Krzysztof Jabłonka. 


Posłuchaj
10:24 PR24_mp3 2021_02_04-13-46-55.mp3 dr Krzysztof Jabłonka o Tadeuszu Kościuszce (Temat dnia)

 

- On im ufortyfikował West Point, stworzył szkołę na wzór naszej szkoły rycerskiej. To jest bliźniak naszego Pałacu Kazimierzowskiego - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył, "w Polsce Kościuszko jest przede wszystkim fundamentem Rzeczpospolitej czworga narodów". - I w Wilnie mamy ulicę Kościuszki, i Ukraińcy "się budzą" do obchodów. Zostaje wskrzeszony w pamięci jako fundament czworga narodów. Ja bym powiedział: prawości czworga narodów - podkreślił historyk. 

Jego zdaniem "Kościuszko to jest ten, który nie mając majątku, szlachetnością charakteru, zdobył sobie najwyższe szlachectwo – szlachectwo Europy".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 4.02.2021
Godzina emisji: 13.47

PR24

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Kościuszko HISTORIA

Zobacz także

Zobacz także