X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zamach na pluralizm mediów". Prof. Waldemar Paruch o propozycji likwidacji TVP Info

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:46
- Wyborca, zanim podejmie decyzję polityczną, powinien mieć dostęp do informacji, pluralizm mediów jest niezbędny. W mediach elektronicznych jest coraz mniej pluralizmu, także w Polsce, siłą rzeczy jesteśmy uzależnieni od międzynarodowych korporacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić m.in. do NFZ.

1200_Müller_PAP.png
"Cyfrowi giganci unikają opodatkowania". Rzecznik rządu o proteście części mediów

W proteście przeciw tej propozycji, w ramach akcji "Media bez wyboru" w środę telewizje informacyjne TVN24 i Polsat News zamiast programu nadają specjalny komunikat. Na stronach tvn24.pl, onet.pl, gazeta.pl i interia.pl w środę rano czytelnicy nie przeczytają żadnych artykułów informacyjnych. Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, m.in. RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio - zamiast audycji stacje nadają komunikat specjalny.

"Uszczelnienie i racjonalizacja systemu podatkowego"

Prof. Waldemar Paruch odniósł się do akcji protestacyjnej. - Większość podatków była w Polsce podnoszona przez opcję liberalno-lewicową, która kiedyś rządziła Polską. (…) PiS dochodząc do władzy, nie głosiło tezy ani o obniżeniu podatków, ani ich podnoszeniu, natomiast zapowiadało jednoznacznie uszczelnienie systemu podatkowego i jego racjonalizację, podjęcie innego sposobu rozłożenia obciążeń skarbowych na różne branże życia społecznego i gospodarczego - przypominał.

- Trzeba patrzeć na to szeroko, pamiętajmy, że mamy bardzo zróżnicowane media, tzw. tradycyjne, gazety, telewizja czy radio i tzw. nowoczesne, gdzie to rozłożenie ciężarów nie jest równomierne, media elektroniczne bardzo zyskały w czasie pandemii, trudno sobie wyobrazić, by ta działalność nie była opodatkowana - dodał politolog.

telewizja pilot oglądanie reklamy 1200.jpg
"Podatków nie płacą, a wpływ na życie polityczne mają gigantyczny". Prof. Ryba o podatku od reklam

"Dziś mamy w Polsce pluralizm medialny"

Gość audycji podkreślał, że potrzebne są w tej kwestii rozmowy między zainteresowanymi stronami. - Większość mediów prywatnych stanęła w kontrze do tej propozycji skarbowej, zapowiadanej do prac legislacyjnych. Nigdy nie jest dobrze, gdy jakikolwiek obóz rządzący idzie w zderzenie ze światem dziennikarskim, który jest w Polsce bardzo pluralistyczny. Nie mamy sytuacji lat 2007-2015, kiedy nieszczęściem naszej demokracji był monizm informacyjny, dziś mamy pluralizm. To jest dobrem lat 2015-2020, bezcennym zyskiem z rządów konserwatywnych w Polsce - zauważył.

"Kwestionowanie reguł demokracji"

- Kilkadziesiąt godzin temu Platforma Obywatelska ogłosiła zamach na pluralizm mediów, opowieści jej dwóch liderów o likwidacji TVP info i abonamentu RTV, nie widzę tu zbiorowego protestu, że jest to zamach na wolność mediów i to ogłoszony przez partię liberalną, to kwestionowanie reguł demokracji, tu dziwnym trafem nie ma solidaryzmu przeciwko tej zapowiedzi politycznej - komentował propozycje PO ogłoszone podczas konwencji tej partii.

Posłuchaj
22:31 PR24_mp3 2021_02_10-10-06-15.mp3 10.02.2021 prof. Waldemar Paruch (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Nowe przepisy, zdaniem uczestników protestu, spowodują też "pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym", a ich wprowadzenie będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, a także ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Waldemar Paruch (UMCS)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Czytaj także

"Koalicja 276". Jankowski: przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:23
- Jeżeli ta konwencja miała działać na rzecz porozumienia na opozycji, to przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast połączenia mamy raczej bałagan i wspólne obrzucanie się hasłami na opozycji, że w tej formule nie będzie współpracy - powiedział o "Koalicji 276" zaproponowanej przez Platformę Obywatelską Łukasz Jankowski, publicysta radia Wnet.
rozwiń zwiń