"Zamach na pluralizm mediów". Prof. Waldemar Paruch o propozycji likwidacji TVP Info

- Wyborca, zanim podejmie decyzję polityczną, powinien mieć dostęp do informacji, pluralizm mediów jest niezbędny. W mediach elektronicznych jest coraz mniej pluralizmu, także w Polsce, siłą rzeczy jesteśmy uzależnieni od międzynarodowych korporacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).

2021-02-10, 11:46

"Zamach na pluralizm mediów". Prof. Waldemar Paruch o propozycji likwidacji TVP Info
Prof. Waldemar Paruch. Foto: PR24

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić m.in. do NFZ.

Powiązany Artykuł

1200_Müller_PAP.png
"Cyfrowi giganci unikają opodatkowania". Rzecznik rządu o proteście części mediów

W proteście przeciw tej propozycji, w ramach akcji "Media bez wyboru" w środę telewizje informacyjne TVN24 i Polsat News zamiast programu nadają specjalny komunikat. Na stronach tvn24.pl, onet.pl, gazeta.pl i interia.pl w środę rano czytelnicy nie przeczytają żadnych artykułów informacyjnych. Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, m.in. RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio - zamiast audycji stacje nadają komunikat specjalny.

"Uszczelnienie i racjonalizacja systemu podatkowego"

Prof. Waldemar Paruch odniósł się do akcji protestacyjnej. - Większość podatków była w Polsce podnoszona przez opcję liberalno-lewicową, która kiedyś rządziła Polską. (…) PiS dochodząc do władzy, nie głosiło tezy ani o obniżeniu podatków, ani ich podnoszeniu, natomiast zapowiadało jednoznacznie uszczelnienie systemu podatkowego i jego racjonalizację, podjęcie innego sposobu rozłożenia obciążeń skarbowych na różne branże życia społecznego i gospodarczego - przypominał.

- Trzeba patrzeć na to szeroko, pamiętajmy, że mamy bardzo zróżnicowane media, tzw. tradycyjne, gazety, telewizja czy radio i tzw. nowoczesne, gdzie to rozłożenie ciężarów nie jest równomierne, media elektroniczne bardzo zyskały w czasie pandemii, trudno sobie wyobrazić, by ta działalność nie była opodatkowana - dodał politolog.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

telewizja pilot oglądanie reklamy 1200.jpg
"Podatków nie płacą, a wpływ na życie polityczne mają gigantyczny". Prof. Ryba o podatku od reklam

"Dziś mamy w Polsce pluralizm medialny"

Gość audycji podkreślał, że potrzebne są w tej kwestii rozmowy między zainteresowanymi stronami. - Większość mediów prywatnych stanęła w kontrze do tej propozycji skarbowej, zapowiadanej do prac legislacyjnych. Nigdy nie jest dobrze, gdy jakikolwiek obóz rządzący idzie w zderzenie ze światem dziennikarskim, który jest w Polsce bardzo pluralistyczny. Nie mamy sytuacji lat 2007-2015, kiedy nieszczęściem naszej demokracji był monizm informacyjny, dziś mamy pluralizm. To jest dobrem lat 2015-2020, bezcennym zyskiem z rządów konserwatywnych w Polsce - zauważył.

"Kwestionowanie reguł demokracji"

- Kilkadziesiąt godzin temu Platforma Obywatelska ogłosiła zamach na pluralizm mediów, opowieści jej dwóch liderów o likwidacji TVP info i abonamentu RTV, nie widzę tu zbiorowego protestu, że jest to zamach na wolność mediów i to ogłoszony przez partię liberalną, to kwestionowanie reguł demokracji, tu dziwnym trafem nie ma solidaryzmu przeciwko tej zapowiedzi politycznej - komentował propozycje PO ogłoszone podczas konwencji tej partii.

Posłuchaj

10.02.2021 prof. Waldemar Paruch (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:31
+
Dodaj do playlisty

Nowe przepisy, zdaniem uczestników protestu, spowodują też "pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym", a ich wprowadzenie będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, a także ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Waldemar Paruch (UMCS)

Data emisji: 10.02.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej