X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przekazanie zbroi Zygmunta Augusta. Historyk: to podkreśla szczególne stosunki polsko-węgierskie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:50
- Stosunki polsko-węgierskie są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - powiedział w Polskim Radiu 24 o przekazaniu Polsce przez Węgrów zbroi Zygmunta Augusta historyk, Maciej Rosalak.
Audio
  • Maciej Rosalak o stosunkach Polsko-Węgierskich ("Gość PR24")
Prof. Maciej Rosalak
Prof. Maciej RosalakFoto: PR24/JW

W środę na Wawelu premier Węgier Viktor Orban przekazał Polsce zbroję Zygmunta II Augusta. Teraz będzie można ją podziwiać właśnie w Krakowie. Eksponat do tej pory był przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Uroczystość przekazania zbroi zakończyła szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. 

facebook premier zbroja 1200.jpg
Zbroja Zygmunta II Augusta po kilkuset latach wróci do Polski. Premier: unikatowa pamiątka

"Szczególne stosunki"


Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że gest uczyniony przez premiera Węgier bardzo podkreśla stosunki między naszymi krajami, które mają wielowiekową tradycję. - Podarowanie zbroi to bardzo miły gest, który podkreśla szczególne stosunki, jakie łączą Polaków z Węgrami. Te stosunki są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - podkreślił Maciej Rosalak.

Historyk przypomniał, że w historii obu naszych krajów było bardzo wiele momentów, kiedy nasza przyjaźń dawała o sobie znać. Polskę i Węgry łączy dużo wielkich postaci i wydarzeń. Od średniowiecza po nowożytność. Jako jedno z bardzo istotnych, gość Polskiego Radia 24 podał czasy rozbiorów Polski. - Najbardziej żywe kontakty między naszymi narodami miały miejsce wtedy, kiedy Polska nie miała niepodległości, a Węgry walczyły o nią w ramach państwa habsburskiego - ocenił.

Czytaj także:

Maciej Rosalak zwraca uwagę na to, że takie szczególne relacje mają ciągle miejsce. - Trudno patrzeć bez wzruszenia na ten gest złotej zbroi. Uściśnięcie sobie rąk przez premierów Morawieckiego i Orbana przy tej zbroi przypomina, jak stanęli godnie przy próbie łamania naszej suwerenności w Unii Europejskiej - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_02_18-10-07-44.mp3 Maciej Rosalak o stosunkach polsko-węgierskich ("Gość PR24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Maciej Rosalak (historyk, publicysta "Do Rzeczy")
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 10:07

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:50
- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt V4. Ekspert: gospodarki tych krajów przez 30 lat rozwijały się w imponujący sposób

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 19:30
Trzydziesta rocznica istnienia Grupy Wyszehradzkiej oraz walka z pandemią COVID-19. Te  tematy zdominowały szczyt premierów państw V4, który odbył w  Krakowie. Podczas spotkania  szefowie rządów podpisali wspólną deklarację podsumowującą działalność Grupy V4. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zbroja króla Zygmunta II Augusta symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:05
Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta trafiła w środę do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Jej przekazanie było możliwe dzięki decyzji węgierskiego rządu i przychylności premiera Viktora Orbana
rozwiń zwiń