Facebook zablokował newsy w Australii. Piotr Cywiński: giganci cyfrowi sprawują niebezpieczny dyktat
- Najwięksi właściciele mediów społecznościowych sprawują naprawdę niebezpieczny dyktat. Jego skutki odczuwamy dziś poprzez szerzenie genderyzmu czy neomarksizmu. Jest to władza, siła i panowanie, której nie można zlekceważyć - powiedział o znaczeniu gigantów cyfrowych i ich wpływów w różnych państwach Piotr Cywiński, publicysta "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein.
2021-02-19, 11:29
Serwis społecznościowy Facebook zablokował w czwartek na swoim portalu artykuły mediów w Australii. Był to protest przeciwko uchwalonej w środę przez izbę niższą australijskiego parlamentu ustawie zmuszającej portale takie jak Facebook i Google do płacenia za rozpowszechniane na ich stronach treści wydawców. Premier Australii skrytykował to postępowanie i powiedział, że działania firmy tylko potwierdzają obawy na temat zbyt dużej siły internetowych gigantów.
Powiązany Artykuł
Prof. Reginia-Zacharski: wielkie korporacje BigTech zachowują się jak państwa i bronią swojej suwerenności
"Niebezpieczny dyktat"
Piotr Cywiński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że właściciele mediów społecznościowych sprawują dyktat i roszczą sobie prawa do decydowania o wielu rzeczach mimo braku demokratycznych mandatów. - Wprowadzenie podatków to reakcja na dyktat kilku majętnych osób. Są graczami w skali globalnej, choć nie wygrali nigdy wyborów. Najwięksi właściciele mediów społecznościowych sprawują naprawdę niebezpieczny dyktat. Jego skutki odczuwamy dziś poprzez szerzenie genderyzmu czy neomarksizmu. Jest to władza, siła i panowanie, której nie można zlekceważyć - zaznaczył.
- "Nie odczuwam dumy". Szef Twittera o zablokowaniu konta Donalda Trumpa
- Pat wokół mediów społecznościowych. Republikanie są w szczególnie trudnej sytuacji
- "To tylko uwiarygadnia przekaz Trumpa". Kożuszek o cenzurze Twittera i przyszłości mediów społecznościowych
- Facebook zablokował dostęp 17 mln australijskich użytkowników, którzy nie mogą przeglądać treści informacyjnych. Zrobił to w ramach protestu przeciw staraniom australijskiego rządu który, uwaga opozycja w Polsce, postanowił nałożyć na koncerny opłaty na linki do wiadomości innych wydawców i zysków czerpanych z reklam - powiedział.
REKLAMA
"Powinni płacić"
Sławomir Jastrzębowski podkreślił, że jeżeli giganci czerpią zyski, to powinni płacić podatki. Jego zdaniem nastąpi pewna zmiana nastawienia na świecie względem cyfrowych gigantów. - Jeżeli Facebook zarabia na Australii i treściach tam publikowanych to powinien płacić podatki od tego, co zarabia. Portal podaje treści, które zostały przez kogoś wypracowane. To nie jest nic nowego w funkcjonowaniu potentatów internetowych - powiedział.
- Cenzura w Australii. Facebook blokuje wiadomości o projekcie ustawy ws. opłat od... Facebooka
- Donald Trump bez dostępu do Twittera i Facebooka. Dr Targalski: to nowy totalitaryzm
- Jestem przekonany, że jesteśmy w takiej fazie, że różne rządy pójdą po rozum do głowy i będzie to koniec ściągania pieniędzy cudzym kosztem. Podejrzewam, że Biden zdaje sobie sprawę że potentaci, podobnie jak uczynili to z Trumpem, mogą w przyszłości zablokować także jego - ocenił.
Powiązany Artykuł
Cenzura w sieci. Kaleta: należy uregulować działanie mediów społecznościowych
Interes
Odmiennego zdania niż Sławomir Jastrzębowski był Dawid Wildstein. Powiedział, że Joe Biden i Demokraci zawarli nieformalne porozumienie i są od siebie uzależnieni. - Moim zdaniem BigTech amerykański, mimo swoich poglądów, kieruje się interesem. Zdecydowali się na poparcie Demokratów ponieważ zagrali va banque. Giganci trzymają w szachu Demokratów, ale i Demokraci trzymają w szachu tych gigantów cyfrowych. Stronnictwo Bidena pokazuje im, że tylko oni są dla nich gwarantem niewprowadzenia pewnych regulacji - ocenił.
REKLAMA
- W ten sposób tworzą się pewne nieoficjalne zależności, które potrafią być dużo mocniejsze niż zależności formalne i polityczne. To jest podstawowe ryzyko, które nie wystąpiło w Australii czy Kanadzie, ale w USA może to wyglądać inaczej - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Piotr Cywiński ("Sieci"), Dawid Wildstein (TVP), Sławomir Jastrzębowski (publicysta)
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 10:09
dz
REKLAMA