"Trybunał postawił się ponad polską konstytucją". Marek Król o orzeczeniu TSUE
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł o możliwości naruszenia prawa, nie o samym naruszeniu. Poza tym po raz kolejny postawił się ponad polską konstytucją, uznając, że mogą wystąpić nieprawidłowości, jeżeli sędziowie nie będą mogli się odwołać od decyzji KRS, która dokonuje nominacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika "Sieci".
2021-03-03, 16:30
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".
Powiązany Artykuł
"Chcą, żeby w Polsce była anarchia, przypomina mi się XVIII wiek". Prof. Ryba o orzeczeniu TSUE
Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.
Posłuchaj
Zdaniem gościa PR24 należy zwrócić uwagę na to, że Trybunał w orzeczeniu mówi o możliwości naruszenia prawa. - A przecież sądy powinny orzekać o tym, że ktoś złamał przepisy albo ich nie złamał, nie zaś, że ma możliwość ich przekroczenia - podkreślił Marek Król.
REKLAMA
Jak zaznaczył, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej "postawił się ponad polską konstytucją, uznając, że mogą wystąpić nieprawidłowości, jeżeli sędziowie nie będą mogli się odwołać od decyzji KRS, która dokonuje nominacji".
Publicysta przypomniał także, że na przykład w Niemczech nie uznaje się nadrzędności TSUE nad prawem krajowym. - Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł, że nie ma sądu ponad sądami Republiki Federalnej Niemiec. Nie uznał zatem zwierzchnictwa TSUE - powiedział.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Król ("Sieci")
Data emisji: 03.03.2021
Godzina: 15.33
REKLAMA
bartos
REKLAMA