X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Prowadzona jest dyplomacja szczepionkowa". Prof. Reginia-Zacharski o blokowaniu preparatu AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 10:21
- Na początku pandemii mówiło się o dyplomacji maseczkowej prowadzonej przez Chiny. Obecnie mamy do czynienia z takim samym mechanizmem w odniesieniu do szczepionek, ale w znacznie poważniejszej skali - powiedział o decyzjach i wątpliwościach dotyczących preparatu AstraZeneca prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/F8 studio

Po czwartkowym oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków (EMA), że szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19 jest bezpieczna i skutecznie chroni przed chorobą, wywoływaną przez koronawirusa, kolejne kraje decydują się na odwieszenie stosowania tego preparatu. Zrobiły to już m.in. Francja, Niemcy i Włochy, które wznowią szczepienia AstraZenecą w piątek. Tego dnia preparat ponownie zacznie być podawany także w Portugalii.

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
"To decyzja polityczna". Szef Włoskiej Agencji Leków krytykuje wstrzymanie szczepionki AstraZeneca

Gra geopolityczna

Prof. Jacek Reginia-Zacharski powiedział w Polskim Radiu 24, że mamy do czynienia z grą państw i koncernów farmaceutycznych, jednak w Europie bagatelizuje się tę kwestię. - Naturalną rzeczą jest to, że koncerny farmaceutyczne rywalizują ze sobą. Jednak perspektywa gry geopolitycznej jest mniej uchwytna w Europie dlatego, że przyzwyczailiśmy się do tego, że jest to dziwna koncepcja naukowa. Przez to Europejczycy nie dostrzegają prowadzenia tej gry - powiedział.

- Na początku pandemii mówiło się o dyplomacji maseczkowej prowadzonej przez Chiny. Obecnie mamy do czynienia z takim samym mechanizmem w odniesieniu do szczepionek, ale w znacznie poważniejszej skali - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do powodów rywalizacji między krajami i opóźnieniu w dostawach szczepionki do państw Unii Europejskiej. - Nie znamy szczegółów technicznych umów, ale wiemy, że UE negocjowała ceny szczepionek zdecydowanie poniżej ich wyceny rynkowej. Pojawiają się informacje, że te ceny są trzykrotnie niższe. W związku z tym analitycy finansowi mówią, że nie ma co się dziwić opóźnieniom dostaw - powiedział prof. Reginia-Zacharski.

- W przypadku szczepionek, interesy UE i innych producentów, nakładają się na rywalizację z Wielką Brytanią. Nie jest to kwestia tylko obecnego wyszczepiania, ale rynku walki z koronawirusem, który z nami zostanie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
16:17 PR24_mp3 2021_03_19-09-43-07.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o dyplomacji szczepionkowej ("Gość PR24")

*** 

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog)
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 09:43

dz

Czytaj także

USA: na Florydzie urodziło się pierwsze dziecko z przeciwciałami na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 05:56
W amerykańskim stanie Floryda urodziło się pierwsze w Stanach Zjednoczonych dziecko, u którego wykryto przeciwciała na COVID-19. Jego matka pracuje w służbie zdrowia i została zaszczepiona przeciw koronawirusowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne kraje wznawiają szczepienia AstraZenecą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 07:48
Po czwartkowym oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków (EMA), że szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19 jest bezpieczna i skutecznie chroni przed chorobą, wywoływaną przez koronawirusa, kolejne kraje decydują się na odwieszenie stosowania tego preparatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczepionka to jedyna szansa na powrót do normalności". Marlena Maląg apeluje do seniorów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 09:05
- Dane, które wczoraj przez EMA zostały potwierdzone, tak naprawdę wskazują, że szczepienie jest jedynym możliwym wyjściem, powrotem do normalności, przede wszystkim zapanowaniem nad III falą pandemii. Dlatego ja bym zaapelowała do państwa: szczepmy się, bo to jest jedyna możliwość powrotu do normalności - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń