Dr Urbankowski o wygwizdaniu prezydenta w Bydgoszczy: opozycja reprezentuje bunt barbarzyńców

- Opozycja reprezentuje bunt barbarzyńców, którzy chcą obalić demokratycznie wybraną władzę. Będzie przeszkadzać, bo nie ma innego programu, będzie dochodziło do prób ośmieszania i do prowokacji, ataków na polską kulturę i kościoły - mówił w w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta dr Bohdan Urbankowski. 

2021-03-20, 16:30

Dr Urbankowski o wygwizdaniu prezydenta w Bydgoszczy: opozycja reprezentuje bunt barbarzyńców
Prezydent RP Andrzej Duda składa kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia bydgoskie. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W piątek prezydent brał udział w obchodach 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. W trakcie wystąpienia głowy państwa doszło do incydentu. Część zgromadzonych wygwizdała Andrzeja Dudę. Przemówienie zostało zakłócone wyciem syren, gwizdami i innymi sygnałami dźwiękowymi. Słychać było także okrzyki: "Będziesz siedział".

Powiązany Artykuł

1200_premier_TT.png
"To był moment przełomowy". Premier w 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wystąpienie prezydenta i premiera podczas uroczystości rocznicowych w Bydgoszczy. należało się ludziom Solidarności. - Natomiast zachowanie opozycji pozostaje bez zmian. Reprezentuje bunt barbarzyńców, którzy chcą obalić demokratycznie wybraną władzę. Będzie przeszkadzać, bo nie ma innego programu, będzie dochodziło do prób ośmieszania i do prowokacji, ataków na polską kulturę i kościoły. To będzie trwało, bo władze nie bardzo potrafią sobie z tym poradzić. Próbują być tolerancyjne i nadstawiają drugi policzek, historia będzie się powtarzać. Apeluję o wykonywanie prawa - powiedział  dr Bohdan Urbankowski. 

19 marca 1981 r. grupa związkowców pojawiła się w sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Domagali się m.in. zgody na utworzenie wiejskiej "Solidarności". Posiedzenie niespodziewanie zamknięto. Milicja zażądała opuszczenia budynku, a następnie dotkliwie pobiła trzech działaczy - Jan Rulewskiego, Mariusza Łabentowicza i Michała Bartoszcze. Wszyscy trzej trafili do szpitala. 17 kwietnia 1981 r. zawarto tzw. porozumienie bydgoskie - władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej "Solidarności". Do rejestracji doszło 12 maja 1981 roku. 

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Bohdan Urbankowski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24) 25:48
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 były sygnałem ostrzegawczym dla Solidarności przed wprowadzeniem stanu wojennego. - Nie wyciągnięto z tego wniosków. Nasze struktury były gotowe do strajku generalnego, ale się cofnęły. Władze przeczekały i potem uderzyły. Wiadomo, że do do tego dojdzie. Otwartą kwestią pozostawało, czy będzie to powtórka z Czechosłowacji 1968 roku, czy z Budapesztu 1956 roku - podsumował.

Więcej w nagraniu. Dr Bohdan Urbankowski mówił również o swoje książce "Przedwiośnie ’68. Fakty i mity owiane mgłą". 

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Bohdan Urbankowski (pisarz, publicysta)
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 15.33

PR24/tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej