more_horiz

Prof. Rzymski: 2021 to jak na razie rok walki z pandemią, być może czeka nas kolejna jej fala

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:00
- Obecnie dobra komunikacja pomiędzy rządem a społeczeństwem jest na wagę złota - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Rzymski, biolog medyczny z UM w Poznaniu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SARATSTOCK / Shutterstock.com

Gość PR24 odniósł się do publikacji niemieckiego dziennika "Die Welt", który opisuje dramatyczną sytuację pandemiczną w krajach grupy wyszehradzkiej. Jak informuje korespondent gazety, Philipp Fritz, polski rząd zmuszony był przywrócić lockdown w obliczu szybkiego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

"Winny brytyjski wariant"

- Sytuacja, którą obserwujemy nie tylko w Polsce, jest związana z pojawieniem się brytyjskiej odmiany koronawirusa i wiemy, że jest to bardziej zakaźny wariant, który łatwo się rozprzestrzenia. Jesteśmy więc na swoistej wojnie, gdzie każdy z nas jest żołnierzem - powiedział profesor.


pusta ulica covid shutterstock_1688534839 1200.jpg
Andrusiewicz: najbliższe dwa tygodnie powinniśmy spędzić w izolacji społecznej

Dodał, że nie jest zwolennikiem rozwiązania szwedzkiego. - Pomiędzy Szwecją a Polską istnieją bowiem duże różnice w zaufaniu do instytucji publicznych, a sami Polacy są narodem spolaryzowanym i mniej zdyscyplinowanym niż Szwedzi. Musimy skupić się raczej na teraźniejszości i naszych realiach - mówił prof. Piotr Rzymski.

"Kolejna fala pandemii?"

Według "Die Welt", główną przyczyną wzrostu zakażeń w państwach Grupy Wyszehradzkiej są politycy, którzy - według dziennika - najpierw długo bagatelizowali koronawirusa, a potem napominali ludzi, by ci przestrzegali reguł. "Takie ciągłe zmiany zirytowały i rozgniewały ludzi. Rząd po prostu stracił wiarygodność" - pisze gazeta.

Zdaniem gościa PR24, kryzys związany z koronawirusem jest wyzwaniem, a na wagę złota jest dobra komunikacja pomiędzy rządem a społeczeństwem. - Bardzo źle reagujemy, gdy mamy poczucie braku kontroli nad tym, co się dzieje, często jesteśmy zaskakiwani nagłą decyzję rządzących. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że rok 2021 to cały czas rok walki z koronawirusem i może nas czekać kolejna fala pandemii - powiedział prof. Rzymski.


Posłuchaj
20:59 PR24_mp3 2021_03_23-11-34-58.mp3 Prof. P. Rzymski o rozwoju pandemii ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Piotr Rzymski (biolog medyczny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina: 11.34

Zobacz także

Zobacz także