"Instrumentalizuje się historię". Prof. Kleiber o serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

- W różnych krajach instrumentalizuje się historię po to, żeby oczywiście osiągnąć bieżące korzyści i także długoletnie korzyści, bo to przecież pozostaje w pamięci widzów, słuchaczy czy czytelników - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze", na temat wyroku w sprawie serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".

2021-03-23, 15:38

"Instrumentalizuje się historię". Prof. Kleiber o serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
Prof. Michał Kleiber. Foto: PR24

Krakowski sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, ponieważ naruszyli oni dobra osobiste Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyrok jest prawomocny.

Powiązany Artykuł

sąd Kraków 1200.jpg
ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Jest wyrok sądu

Decyzją sądu producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", czyli UFA Fiction oraz ZDF mają przeprosić Światowy Związek Żołnierzy AK za naruszenie dóbr osobistych, czego dokonali "poprzez zidentyfikowanie polskiego oddziału partyzanckiego w wyżej wymienionym filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki".

Posłuchaj

Prof. Kleiber o serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" (Temat Dnia/Gość PR24) 20:20
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Prof. Kleiber zauważył, że jest to jeden przykład, ale "było takich przykładów bardzo dużo".

- Powinniśmy bardzo aktywnie promować polski punkt widzenia, polską rację stanu, bynajmniej nie manipulując faktami historycznymi, ale właśnie dobitnie mówiąc o tych faktach, które dla innych może nie są do końca wygodne - podkreślił prof. Kleiber.

Czyta także:

- To trzeba robić stale, w obcych językach. Tutaj wielką rolę mają nasze media, żeby docierać do zagranicznych słuchaczy i czytelników - dodał. Zaznaczył przy tym, że "trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wiele rzeczy zostało zdobytych przez przedstawicieli innych krajów, którzy tę historię po swojemu interpretują". - Odwrócenie tego jest trudne. Trzeba to robić spokojnie, na pewno bez jakiejś agresji - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Michał Kleiber ("Wszystko Co Najważniejsze")
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 15.07

REKLAMA

itom/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej