X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Znaczenie ciszy. "Jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 17:29
- Cisza jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów. Z głębokiej ciszy wychodzą dobre słowa. Jest to miejsce, gdzie możemy wejść w naszą głębie. Biblia mówi o tym, jako sercu. Nie chodzi tu o znaczenie medyczne, ale o centrum naszej osobowości - powiedział o znaczeniu ciszy, także w kontekście Wielkiej Soboty, teolog Piotr Słabek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ZakiraZ/Shutterstock.com

Wielka Sobota to dzień, w którym w Kościele katolickim skupiamy się na ciszy i tajemnicy śmierci Pana Jezusa, którą przeżywaliśmy w Wielki Piątek. O znaczeniu i umiejętności trwania w ciszy rozmawiała Agnieszka Kozłowska-Łysko z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich. Jej gościem był Piotr Słabek, teolog.

1200_Jasna_Góra_TT.png
"Przebacz nam Matko". Motto Grobu Pańskiego podkreśla obronę życia nienarodzonych

"Cisza jest wstępem do sensownych słów"

Piotr Słabek podkreślił, że cisza jest bardzo ważnym elementem w poznawaniu siebie. - Cisza jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów. Z głębokiej ciszy wychodzą dobre słowa. Jest to miejsce, gdzie możemy wejść w naszą głębie. Biblia mówi o tym, jako sercu. Nie chodzi tu o znaczenie medyczne, ale o centrum naszej osobowości. Jest to miejsce najbardziej tajne, które znajduje się wewnątrz naszej psychiki - powiedział.

- Jeśli człowiek nauczy się trwać w ciszy, to wtedy ma lepszy dostęp do swojego centrum. Może tam wtedy odkryć wiele rzeczy, które mogą być wspaniałe albo przerażające. Chodzi o to, żeby lepiej poznać siebie. Na poznaniu siebie można budować swój rozwój osobisty, bo bez tego możemy żyć w iluzjach- dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zauważył także, że nie każdy może być zainteresowany poznaniem siebie. - Bardzo często jest w nas dużo poczucia niższości. Wtedy bardzo istotne dla nas jest to, co o nas myślą i mówią inni. Nieraz potrafimy zrobić wszystko, żeby mówili jak najlepiej a z drugiej strony boimy się tego, co o nas powiedzą. Ciszy mogą bać się ludzie, którzy mają słaby kontakt z sobą. Wynika to z traum, albo z powodu braku chęci poznania siebie - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
20:59 PR24_mp3 2021_04_03-17-05-45.mp3 Piotr Słabek o znaczeniu ciszy ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: Piotr Słabek (teolog)

Data emisji: 03.04.2021

Godzina: 17:06

dz

Czytaj także

"Czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa". Dziś Wielka Sobota

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:51
Kościół dziś obchodzi Wielką Sobotę - dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier zaznacza, że to oczekiwanie wiąże się z przygotowaniem i nadzieją w sercach wiernych. - Nadzieja wyraża się w przygotowaniu tego, co posłuży podczas świąt, a także w składaniu sobie życzeń, chociaż jeszcze nie mówimy - Jezus zmartwychwstał - zaznacza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niech zmartwychwstały Chrystus przyniesie nam nadzieję". Życzenia świąteczne sekretarza KEP

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 10:05
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzenia Polakom złożył biskup Artur Miziński. - Niech zmartwychwstały Chrystus przyniesie nam w trudnym czasie epidemii pokrzepienie, radość i nadzieję - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja przerwała nabożeństwo w polskim kościele w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 14:17
Funkcjonariusze brytyjskiej policji weszli do polskiego kościoła w londyńskim Balham, przerwali liturgię i nakazali wiernym opuścić świątynię. Policjanci twierdzili, że doszło do złamania ograniczeń związanych z pandemią.
rozwiń zwiń