"Przebacz nam Matko". Motto Grobu Pańskiego podkreśla obronę życia nienarodzonych
Kopia Krzyża VI Światowych Dni Młodzieży, który odbyły się przed 30 laty w Częstochowie, znalazła się w centrum Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. W jego wystroju widoczne jest m.in. nawiązanie do obrony życia poczętego, zaś tegorocznym mottem jest zawołanie "Przebacz nam Matko".
2021-04-03, 16:40
Powiązany Artykuł
"Niech zmartwychwstały Chrystus przyniesie nam nadzieję". Życzenia świąteczne sekretarza KEP
- Naszymi grzechami ranimy serce Jezusa. Matka nad tym nieustannie boleje, dlatego przepraszamy ją za to wszystko, co dzieje się w naszej Ojczyźnie - wyjaśnił jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, cytowany w informacji biura prasowego Jasnej Góry.
- Prymas: droga chrześcijańskiego życia jest oświetlona światłem zmartwychwstania
- Ks. prof. Mazurkiewicz: Kościół przeżywa dziś pewnego rodzaju ciszę
Ekspiacyjny charakter Grobu Bożego podkreśla też 14 stacji Drogi Krzyżowej, na której - jak wskazuje o. Kraszewski - "każdy z nas może się odnaleźć, bo [...] każdy z nas skazuje Jezusa na śmierć, każdy go biczuje, przybija do krzyża, czasem mu pomaga".
Jak czytamy w informacji biura prasowego sanktuarium i Radia Jasna Góra, w skierowanych do Matki Bożej przeprosinach "chodzi przede wszystkim o to, co dzieje się na naszych ulicach, z naszymi kościołami, z naszymi relacjami z drugim człowiekiem".
REKLAMA
"Specjalnie zaakcentowany jest grzech zabójstwa nienarodzonych. W dużym sercu umieszczone są zdjęcia maleńkich dzieci. To nawiązanie do tzw. marszów kobiet domagających się aborcji na życzenie" - poinformowało biuro prasowe Jasnej Górny na swojej stronie internetowej.
Powiązany Artykuł
Transmisja Wigilii Paschalnej ze Świątyni Opatrzności Bożej
Obrona życia
Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreślił, że w centrum Grobu Bożego jest "życie". - Jezus, wychodząc z grobu, daje życie i chcemy pokazać, że człowiek jest powołany do tego, aby żyć i aby chronić to życie od chwili poczęcia do naturalnej śmierci - wyjaśnił kustosz.
Przypomniał, że gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, "bardzo konkretnie są zaangażowani w obronę życia, np. przez modlitwę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego". - Życie jest darem od Boga, a my, otrzymując to życie, mamy robić wszystko, aby je ocalić - podkreślił o. Pastusiak.
W centrum Grobu Pańskiego umieszczono krzyż, na którego tle jest Najświętszy Sakrament - to przypomnienie, że "krzyż jest jedyną naszą nadzieją i że na krzyżu dokonał się sąd nad światem i zajaśniała potęga Chrystusa ukrzyżowanego". Przywołane są też słowa Jezusa: "Gdy zostanę wywyższony na krzyżu, wszystkich pociągnę do siebie".
REKLAMA
Bogata dekoracja
Zawołanie "Przebacz nam Matko" umieszczono pod kopią obrazu Matki Bożej po lewej stronie krzyża. Natomiast po prawej znalazło się serce ze zdjęciami dzieci, zaś poniżej - ciało Chrystusa złożone w grobie. Dopełnieniem wystroju są kwiaty i zieleń. Do dekoracji wykorzystano 1,5 tys. biało-czerwonych róż oraz hortensje i azalie.
Grób Pański na Jasnej Górze znajduje się tradycyjnie w Kaplicy Matki Bożej, jednak nie - jak niegdyś - w jej środku, a z boku, po prawej stronie. Lokalizacja wynika z potrzeb transmisji telewizyjnych, ale chodzi także o to, by grób mógł pozostać dłużej i świadczył, że - jak powiedział o. kustosz - "Jezus Chrystus zmartwychwstał i daje nam nadzieję na życie wieczne".
W ubiegłych latach, gdy grób był na środku kaplicy, głównie w prezbiterium, konieczne było rozbieranie go w trakcie trwania rezurekcyjnej procesji. Teraz, podobnie jak rok temu, inscenizacja będzie zachowana dłużej.
Tradycja sięgająca XVI w.
Tradycja dekorowania Grobów Pańskich i ich nawiedzania rozwinęła się w Polsce ok. XVI w. Ma wymiar religijny, symboliczny i społeczny. Groby Pańskie w kościołach buduje się w Wielki Piątek. Po liturgii wielkopiątkowej Ciało Chrystusa (w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu. Tradycyjnie w niektórych kościołach wystrój grobu może nawiązywać do aktualnej sytuacji społecznej.
REKLAMA
Zwyczaj strojenia Grobu Pańskiego wywodzi się ze średniowiecza. W XVIII w. tradycja ta zanikła prawie w całej Europie - zachowała się głównie w Austrii, na Węgrzech, w Polsce i w południowych Niemczech. W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy, związane z bieżącą sytuacją.
pb
REKLAMA