Znaczenie świąt Wielkiej Nocy. "Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory"
- Mąż udaje, że kocha żonę a ją zdradza i odwrotnie. Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory. Mowa tu o życiu codziennym i duchowym. Dlatego kapłan całemu Kościołowi przypomina, że bez pokory i uniżenia jakiego dokonał Chrystus, nie ma miłości i odkupienia - powiedział ks. prof. Ignacy Kosmana.
2021-04-03, 21:05
Święta wielkanocne to jeden z najważniejszych okresów w Kościele katolickim. Przeżywane w Wielkim Tygodniu dni upamiętniające odpowiednio: ostatnią wieczerzę, męczeńską śmierć, zadumę nad śmiercią zbawiciela i święto jego zmartwychwstania, koronują tajemnicę przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. O symbolice świąt wielkanocnych opowiedział ks. prof. Ignacy Kosmala.
Powiązany Artykuł
"Przebacz nam Matko". Motto Grobu Pańskiego podkreśla obronę życia nienarodzonych
Pokora
Duchowny zwrócił uwagę na potrzebę pokory w życiu codziennym i duchowym. Doskonale widać ją w męce i śmierci Chrystusa na krzyżu. - Celebracja i liturgia męki i śmierci Pańskiej jest prawdą o Chrystusie, który stał się aż tak pokornym dla każdego z nas. Jest to także prawda o nas. Nie można zbliżyć się do krzyża, ucałować go jeśli nie staniemy się ludźmi pokory - powiedział.
- Znaczenie ciszy. "Jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów"
- Prymas: droga chrześcijańskiego życia jest oświetlona światłem zmartwychwstania
- Ks. prof. Mazurkiewicz: Kościół przeżywa dziś pewnego rodzaju ciszę
Franciszkanin tłumacząc śmierć Chrystusa zwrócił uwagę na nauczania świętego Franciszka. - Dla św. Franciszka być pokornym tzn. mieć swoje usta przy stopach, czyli chodzić po ziemi i być sobą. Wiele naszych grzechów, które zaprowadziły Jezusa na krzyż jest tym, że często udajemy pobożnych, udajemy że Go kochamy - powiedział.
REKLAMA
- Mąż udaje, że kocha żonę a ją zdradza i odwrotnie. Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory. Mowa tu o życiu codziennym i duchowym. Dlatego kapłan całemu Kościołowi przypomina, że bez pokory i uniżenia jakiego dokonał Chrystus, nie ma miłości i odkupienia. Pokora to pierwszy krok do tego, aby człowiek zrozumiał krzyż - zaznaczył.
Duchowny przedstawił także symbolikę kolejnych dni poprzedzających Wielką Noc. Ich ukoronowaniem jest śmierć zbawiciela dla odkupienia naszych grzechów.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Małgorzata Wosiek
REKLAMA
Goście: ks. prof. Ignacy Kosmana (franciszkanin)
Data emisji: 03.04.2021
Godzina: 20:33
dz
REKLAMA
REKLAMA