X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Droga do Emaus. Spotkać Jezusa Zmartwychwstałego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 14:57
W dniu zmartwychwstania Jezusa do Emaus szli dwaj Jego uczniowie, rozgoryczeni śmiercią swojego Nauczyciela. W czasie drogi przyłączył się do nich Jezus, który z początku nie został rozpoznany i który w czasie wspólnej wędrówki przedstawił wykładnię proroctw mesjańskich.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay (Domena publiczna)

W audycji rozmowa o tym, jak Emaus wygląda współcześnie. Nie zabrakło również ukazania, jak objawienie się Zmartwychwstałego Chrystusa w oddalonym o 60 stadiów miasteczku Emaus swym uczniom inspirowało twórczość wielu malarzy. Znalazło wyraz w licznych przedstawieniach ikonograficznych, ukazujących drogę do Emaus, wieczerzę w Emaus i zniknięcie Jezusa sprzed oczu uczniów.

Piotr Barszczowski OSTATNIA WIECZERZA XXI - bez podświetlenia1200.jpg
Neowitraż "Ostatnia Wieczerza". Obraz malowany chlebem i winem

A czym jest polskie Emaus? To nazwa krakowskiego odpustu, odbywającego się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu. Tradycyjnie uroczystą sumę odpustową w Poniedziałek Wielkanocny odprawia Arcybiskup Krakowa.

Posłuchaj
23:30 PR24_mp3 2021_04_04-14-06-27.mp3 Audycja od spotkaniu uczniów z Jezusem w drodze do Emaus (NRPK)

Krakowski Emaus był wielkim, uroczystym spacerem mieszczan krakowskich po całym dniu siedzenia za stołem. Przerodził się z czasem w ludową zabawę, rodzaj odpustu i tak jest do dziś.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Sylwia Sułkowska
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 14.06

Polskie Radio 24/db


Czytaj także

Płótno z Turynu - świadek Zmartwychwstania

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 09:38
Całun Turyński, najsłynniejsza relikwia chrześcijaństwa, jeden z najlepiej przebadanych przedmiotów na świecie. Określany mianem "piątej Ewangelii", uważany jest za tkaninę, w którą po ukrzyżowaniu owinięto ciało Chrystusa. Budzi zainteresowanie wielu najlepszych naukowców z całego świata. 
rozwiń zwiń