"Stanowisko w pewnym sensie koncyliacyjne". Prof. Michał Kleiber o wyroku TK ws. Rzecznika Praw Obywatelskich
- Z całą pewnością mamy niezgodność ustawy, która pochodzi sprzed 1997 r., z konstytucją. To trzeba jak najszybciej załatwiać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze").
2021-04-15, 15:55
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala RPO pełnić obowiązki po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO - wskazał TK.
Powiązany Artykuł
Andrzejewski: gdyby nie orzeczenie TK, Bodnar mógłby teoretycznie pełnić funkcję dożywotnio
Prof. Michał Kleiber komentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. - Dzisiejszy wyrok odbieram jako stanowisko w pewnym sensie koncyliacyjne. Powinien wywoływać satysfakcję, choć nie mam wątpliwości, że politykom zaangażowanym po obu skrajnych stronach świata polityki to się nie spodoba. Sytuacja, która jest w tej chwili, jest paradoksalna. Z całą pewnością mamy niezgodność ustawy, która pochodzi sprzed 1997 r., z konstytucją. To trzeba jak najszybciej załatwiać. Jak rozumiem, część wyroku dotyczy właśnie tego, że parlament musi się jak najszybciej zabrać do tej sprawy - podkreślił.
- To kolejny przykład na to, że nasza klasa polityczna nie zdaje egzaminu. Ten problem powinien być zidentyfikowany już dawno. Nie wiem, dlaczego dzieje się to dopiero dzisiaj, po dziewięciu dodatkowych miesiącach urzędowania RPO. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, że nie można znaleźć jakiegoś kompromisu w tej sprawie. Obawiam się, że kolejne decyzje w parlamencie nie doprowadzą do rozstrzygnięcia i znowu będziemy w punkcie wyjścia, nie będzie rzecznika - zauważył gość audycji.
Jak dodał prof. Michał Kleiber, należy usiąść i porozmawiać o tym, jakie cechy powinien mieć rzecznik. - Są w Polsce ludzie, którzy powinni tę funkcję pełnić w sposób, który byłby obywatelski. Tu potrzeba pewnej zgody. Nie wyobrażam sobie, jak można doprowadzić do sytuacji, w której nie można usiąść spokojnie przy jednym stole i porozmawiać - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
- Marek Ast: TK dał trzy miesiące ustawodawcy, aby dostosować obowiązujące prawo do wymogów konstytucji
- "Był rzecznikiem skrajnej Lewicy w znaczeniu obyczajowym". Karnkowski o Bodnarze
Postępowanie w TK zostało zainicjowane przez posłów PiS wnioskiem, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodziło o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Normę tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r.
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Michał Kleiber
REKLAMA
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 15.08
PR24/ka
REKLAMA