more_horiz

"Są zakładnikami polityki Łukaszenki". Jan Dziedziczak o sytuacji Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 16:30
 - Nie zostawimy naszych rodaków, jesteśmy zdeterminowani, by im pomagać. Mam nadzieję, że znajdziemy jak najwięcej sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, pytany o sytuację Polaków na Białorusi. 
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: PR24 / AK

Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że zamierza podpisać dekret o przekazaniu uprawnień prezydenta Radzie Bezpieczeństwa na wypadek, gdyby "kraj tego potrzebował". Białoruski dyktator wspomniał o takim dokumencie już przed tygodniem. Poinformował też o wykryciu planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi mieli stać białoruscy opozycjoniści oraz amerykańskie i polskie służby. 

1200_Łukaszenka_shutterstock.png
Łukaszenka przekaże uprawnienia Radzie Bezpieczeństwa? "Na wypadek udanego zamachu"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polacy są zakładnikami polityki Aleksandra Łukaszenki. - Białoruś ma ogromne problemy wewnętrzne.  Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. To przestraszyło reżim Łukaszenki i zaczęto szukać w propagandzie wrogów zewnętrznych - powiedział Jan Dziedziczak. Podkreślił, że Polska jest opisywana na Białorusi w strasznych barwach. - Jako agresora. Pojawił się absurdalny wątek zamachu na Łukaszenkę. Mówiło się o planach odbicia przez Polskę Grodna. To jest język kłamstwa - dodał. 

Ofiarami tej polityki stali się również Polacy na Białorusi. - Jest ich tam kilkaset tysięcy, są przedstawiani jako piąta kolumna i element niepewny. Pięciu najbardziej znanych liderów środowiska polskiego znajduje się w białoruskich aresztach. Za rzekome propagowanie nazizmu i wszczynanie waśni narodowych grozi im do 12 lat więzienia lub łagru. Interweniujemy w ich sprawie, domagamy się ich uwolnienia. Nasi konsulowie pomagają rodzinom aresztowanych. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i nasza dyplomacja dociera do jak najszerszych instytucji międzynarodowych. Najważniejsze jest, by tę sprawę umiędzynarodowić. W XXI wieku, w sercu Europy, łamane są prawa człowieka. Polska jest słuchana w tej sprawie, ale Europa zdaje się niewiele robić. Chętniej wypowiada się na temat rzekomego braku demokracji w Polsce - zauważył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. 

Jego zdaniem nie widać też zapału obrońców wolności demokracji w Polsce, by zmierzyć się z państwem, które faktycznie łamie prawa człowieka. -Uruchamiamy OBWE, Radę Europy i ONZ. Nie zostawimy naszych rodaków, jesteśmy zdeterminowani, by im pomagać. Mam nadzieję, że znajdziemy jak najwięcej sojuszników - podsumował Jan Dziedziczak.


Posłuchaj
24:25 PR24_mp3 2021_04_24-15-35-20.mp3 Jan Dziedziczak o sytuacji Polaków na Białorusi (Temat dnia/Gość PR24)

 

Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji zamach na Łukaszenkę miał być przeprowadzony 9 maja, gdy obchodzony jest Dzień Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

Więcej w nagarniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

GośćJan Dziedziczak (pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą)

Data emisji: 24.04.2021

Godzina emisji: 15.33

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem