X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. O. Mariusz Bigiel: uosabiał ciągłość narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:16
- Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego. On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Mariusz Bigiel, jezuita. 
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński
Prymas Polski kardynał Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Bogdan Łopieński

Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. Z powodu pandemii beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku, została zawieszona.

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
"To dla nas zaproszenie i zobowiązanie". Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego oraz s. Czackiej

- Ja się nie tylko cieszę. Ja przygotowuję tę beatyfikację z całą rzeszą ludzi, którzy doskonale pamiętają wezwanie 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które powiedziało, że wszyscy mamy się zaangażować w przygotowania - każdy według swojego daru, możliwości. A zatem ma być to rodzaj zrywu narodowego, podobny do powstania solidarnościowego - powiedział o. Mariusz Bigiel. 

- Dlatego też ta decyzja Ojca Świętego upewnia nas, że taka jest wola Boża, taka jest wola Kościoła. Dlatego musimy obudzić się z letargu i ruszyć pospołu w tych przygotowaniach, żeby nie przespać tej godziny łaski - dodał gość PR24. 


Posłuchaj
22:30 PR24_mp3 2021_05_01-16-34-59.mp3 o. Mariusz Bigiel o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego (Temat dnia)

 

Jak zaznaczył, "Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego". - On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla. Kardynał Wyszyński, wiedząc, że rząd PKWN jest rządem okupacyjnym - a mamy rząd w Londynie, który nie jest w stanie dostać się do Polski - przyjął na siebie właśnie tę rolę Interrexa - zaznaczył o. Bigiel. 

Podkreślił, iż dowodem na objęcie tej funkcji było to, że prymas Wyszyński "przyjmował ambasadorów, którzy chętnie się u niego akredytowali". – Oczywiście chodzi tu o ambasadorów krajów cywilizowanych. Oni najpierw stawiali się u prymasa Wyszyńskiego, a dopiero potem szli do kacyków PZPR - wyjaśniał. 

Czytaj także:

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu.

Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: ojciec Mariusz Bigiel (jezuita)
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 16.35

bartos

Czytaj także

Przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Wyjątkowa msza św. w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 15:41
28 kwietnia pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzej Dziuby zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej msza św. o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelekcję pt. "Życie na co dzień" wygłoszą Krystyna Szajer i Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego.
rozwiń zwiń