Nowela ustawy o opozycji antykomunistycznej. Opozycjoniści z czasów PRL o tym, jak jeszcze należy pomóc represjonowanym

2021-05-08, 15:30

Nowela ustawy o opozycji antykomunistycznej. Opozycjoniści z czasów PRL o tym, jak jeszcze należy pomóc represjonowanym
"Paszporty wolności" to cykl filmów dokumentalnych przywracających pamięć o bohaterach Solidarności.Foto: ansala/ Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która gwarantuje kolejne przywileje osobom, które w latach 1956-89 roku działały w strukturach opozycji i bezorężnie walczyły z komunistyczną władzą PRL o wolną Polskę. Jan Rulewski, Andrzej Ropłochowski i Andrzej Michałowski wskazali na formy pomocy dla represjonowanych, które należałoby jeszcze wprowadzić.

Podpisana przez prezydenta nowela ustawy wprowadza prawo do świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej w przypadku, gdy ich emerytura lub renta jest niższa niż 2400 złotych brutto. Świadczenie będzie przysługiwać w kwocie będącej różnicą pomiędzy kwotą 2400 złotych brutto a kwotą emerytury lub renty, do której uprawniona jest dana osoba.

Powiązany Artykuł

maląg free twitter 1200 duda.jpg
"Przejaw najlepiej rozumianej sprawiedliwości społecznej". Maląg o ustawie dot. opozycji antykomunistycznej

Jan Rulewski zastanawiał się nad tym, jakie inicjatywy mogłyby jeszcze pomóc działaczom opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Jego zdaniem powinien powstać "bardzo dobry zespół ludzi", którzy zająłby się kodyfikacji wszystkich ustaw dot. zadośćuczynienia za poniesione krzywdy, ponieważ obecne "nie wyrównują zobowiązań państwa wynikających z konstytucji".

Czytaj również:

Posłuchaj

Działacze "Solidarności" o pomocy dla represjonowanych w czasach PRL (Temat dnia/Gość PR24) 23:45
+
Dodaj do playlisty

 

Andrzej Rozpłochowski wskazał na sprawę, jego zdaniem, "jeszcze ważniejszą, która dotyczy bezpośrednich losów, dzisiejszego poziomu życia wielu ofiar komunizmu". - Proszę sobie wyobrazić, że do dnia dzisiejszego osoby te nie mogą w sądach (...) dochodzić odszkodowań, zadośćuczynień za represje doznane poza okresem pozbawienia wolności - mówił. Zaznaczył, że po opuszczeniu więzienia wielu działaczy dotknęły represje dłuższe niż pobyt w więzieniu.

- Największym złem tego wszystkiego jest arogancja i pogarda sędziów. Są tak politycznie ustawieni, że jak słyszą coś o "solidaruchach", to robią wszystko na zasadzie "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi" - mówił nawiązując do znanego cytaty z komedii "Miś". - Sądy nie pomagają ludziom - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski, Jan Rulewski (działacze Solidarności w okresie PRL)
Data emisji: 8.05.2021
Godzina emisji: 13.33

PR24/ms, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej