more_horiz

Polski Ład. Prof. Elżbieta Mączyńska: założenia i kierunek są słuszne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 15:51
- Najważniejsze jest to, by prawo nie zachęcało do nadużyć, a tak było do tej pory np. pod względem zatrudniania ludzi na śmieciówkach - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Jak podał premier Mateusz Morawiecki, wpływy z VAT w latach 2015-2020 wzrosły o 61,5 mld zł, czyli o ok. 50 proc. Szef rządu zaznaczył, że ponad 5 lat temu dochody z tego podatku wynosiły 123,1 mld zł, natomiast za zeszły rok są szacowane na 184,6 mld zł.


shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Na koniec kwietnia w budżecie ponad 9 mld zł nadwyżki. Nowe dane resortu finansów

Zdaniem gościa PR24, w kontekście powyższych liczb należy wspomnieć o Polskim Ładzie, rządowym programie gospodarczo-społecznym, który ma być tzw. nowym otwarciem Polski i pomóc krajowi wzrosnąć po pandemii koronawirusa.

"Ogromne wyzwanie"

- Na pytanie, czy wystarczy pieniędzy na program, który szacowany jest na ponad 70 mld zł rocznie, a do 2030 r. przekroczy 600 mld zł, odpowiem, że na pewno jest to ogromne wyzwanie, a na dodatek program będzie wymagał dużej liczby ustaw. Kierunek jest na pewno słuszny, a jednym z niezbędnych kierunków będzie przeciwdziałanie obecności na rynku pracy tzw. śmieciówek - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska.


Posłuchaj
20:03 PR24_mp3 2021_05_19-15-08-08.mp3 Prof. E. Mączyńska o Polskim Ładzie ("Gość PR24")

Dodała, że najważniejsze jest to, by prawo nie zachęcało do nadużyć. - Teraz mamy np. dużo skarg celebrytów, którzy mówią, iż będą mieć głodowe emerytury, owszem będą, ponieważ byli zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych. Z tym na pewno trzeba skończyć - mówiła ekonomistka.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina: 15:08 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem