Odbudowa Pałacu Saskiego. Jerzy Bombczyński: trzeba odwoływać się do historii budynku
- Ustalenie funkcji obiektów, które będą odbudowywane w ramach "Polskiego Ładu" jest praktycznie kwestią otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bombczyński, prezes Stowarzyszenia Saski 2018.
2021-05-23, 16:55
Odbudowa zburzonego w 1944 r. Pałacu Saskiego w Warszawie jest jednym z punktów "Polskiego Ładu", którego założenia przedstawił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W dokumencie tym zapisano, że inwestycja rozpocznie się w 2023 r. Zdaniem gościa PR24, kwestia ustalenia funkcji odbudowanych obiektów, jest kwestią otwartą. Na pewno, jak dodał, trzeba odwoływać się do ich historii.
Powiązany Artykuł
"Kolejna pusta obietnica". Marcin Kierwiński o planie odbudowy Pałacu Saskiego
- W przypadku Pałacu Bruehla naturalnym ruchem wydaje się być przeniesienie tam części MSZ, a w przypadku Pałacu Saskiego warto pamiętać o tym, że przed wojną mieścił się tam sztab generalny Wojska Polskiego i Wywiadu Wojskowego, gdzie realizowano operację złamania szyfru "Enigmy" - mówił Jerzy Bombczyński.
Co z kamienicami?
Podkreślił, że z kolei sprawa kamienic pozostaje całkowicie otwarta. - Czy zostaną one przeznaczone pod wynajem, czy może uda się zrealizować koncepcję marszałka Stanisława Karczewskiego, który chciał przenieść do południowej części Pałacu Saskiego siedzibę Senatu Rzeczypospolitej, tego nie wiadomo - mówił.
Polski rząd uważa, że odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych. Odbudowany ma zostać Pałac Saski, wraz z Pałacem Bruehla i trzema kamienicami narożnymi od strony ul. Królewskiej w Warszawie.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jerzy Bombczyński (prezes Stowarzyszenia Saski 2018)
Data emisji: 23.05.2021
REKLAMA
Godzina: 15:33
Polecane
REKLAMA