more_horiz

Prof. Andrzej Zybertowicz: trzeba budować rozwój w cywilizowanym sporze

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:02
- Będziemy w tym samym kraju, w tej konfiguracji charakterów, postaw, w przyszłości. Jeśli tak, to trzeba np. zobaczyć, że lewica dzieli się na hiperindywidualistyczną, hedonistyczną i lewicę ze zdrowym rysem wspólnotowości. Tam są ludzie, z którymi można się spierać. Tak samo w Konfederacji. Z politycznego punktu widzenia z tymi wszystkimi ludźmi trzeba rozmawiać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz.
Andrzej Zybertowicz
Andrzej ZybertowiczFoto: PR24/AK

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się drugi dzień kongresu Polska Wielki Projekt. Pierwszy panel już się rozpoczął, a jego temat to bezpieczeństwo kulturowe. W pierwszym dzisiejszym panelu udział wziął m.in. prezydencki minister Andrzej Zybertowicz. Wcześniej doradca Andrzeja Dudy porozmawiał z reporterem Polskiego Radia 24 Antonim Trzmielem.

XI KPWP radio baner 1200.jpg
XI Kongres Polska Wielki Projekt: nieoczywiste połączenie bezpieczeństwa i kultury [TRANSMISJA]

"Trzeba rozmawiać"

Gość PR24 został zapytany o trwającą w Polsce od lat tzw. wojnę polsko-polską, w której nie potrafią ze sobą rozmawiać często nawet najbliżsi ze względu na różnice polityczne. Prof. Andrzej Zybertowicz stwierdził, że rządząca Zjednoczona Prawica jest formacją "wyraźnie wspólnotową". Dodał także, że każdy, kto - popierając ZP - myśli, że "kiedyś pozbędziemy się z Polski inaczej myślących", m.in. wyborców czy członków PO, PSL-u, Lewicy, Konfederacji, ten się myli.

Czytaj również:


- Będziemy w tym samym kraju, w tej konfiguracji charakterów, postaw, w przyszłości. Jeśli tak, to trzeba np. zobaczyć, że lewica dzieli się na hiperindywidualistyczną, hedonistyczną i lewicę ze zdrowym rysem wspólnotowości. Tam są ludzie, z którymi można się spierać. Bo oni też chcieliby, żebyśmy po 1. byli Polakami - są tam patrioci, po 2. żebyśmy w cywilizowanym sporze budowali rozwój. Tak samo sądzę, że w Konfederacji są nie tylko fanatyczni zwolennicy fundamentalizmu rynkowego (...). Są tam także ludzie, którzy zakorzenieni w tożsamości historycznej ten rys wspólnotowy pielęgnują - mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

- A więc z politycznego punktu widzenia z tymi wszystkimi ludźmi trzeba rozmawiać - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:27 PR24_mp3 2021_05_29-11-43-57_Zyberto.mp3 Prof. Andrzej Zybertowicz o budowaniu wspólnotowości ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta, socjolog)
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 11.44

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem