X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:00
- Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

W Parlamencie Europejskim miała miejsce debata nad powiązaniem wypłaty środków unijnych z oceną stanu praworządności. Większość parlamentarna przygotowała projekt rezolucji, w której wzywa komisję do natychmiastowego wykorzystania narzędzia, zwanego "mechanizmem warunkowości". Szczególny nacisk położono na sytuację w Polsce i na Węgrzech.

shutterstock szczepienie szczepionka koronawirus laboratorium covid-19 F 1200.jpg
PE wezwał do zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Europosłowie przyjęli rezolucję

Na pytanie, co ta "rezolucja dla nas oznacza" prof. Jacek Reginia-Zacharski odpowiedział, że "w takim doraźnym planie oznacza niewiele" - Natomiast, jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę plan szerszy, czy długotrwały, to należy to chyba potraktować jako kolejny element zwiększania presji - stwierdził.

"PE decyduje się na zderzenie z KE"

 - Co prawda narracja idzie w dosyć zaskakującym kierunku, dlatego, że Parlament Europejski decyduje się może nie na wojnę, bo to za mocno powiedziane, ale na zderzenie z Komisję Europejską, w związku z czym to jest rzeczywiście pewna nowość - zauważył gość audycji.

Politolog zaznaczył, że "pojawia się otwarte pytanie, jak to się poukłada wewnątrz struktur Unii Europejskiej". - Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - ocenił. - Trzeba na to również patrzeć w kategoriach pewnej sumy wydarzeń - dodał. 

Czytaj także:

Prof. Jacek Reginia-Zacharski wskazał, że "dalsze kroki traktatowego przechodzenia na model federacyjny Unii Europejskiej są bardzo utrudnione" - Można nawet zaryzykować, że są nie bardzo możliwe - powiedział.


Posłuchaj
15:58 profff.mp3 Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością ("Temat dnia/Gość PR24")

- To się robi poza środkami traktatowymi. Rzeczywistość traktatowa obecnie jest taka, że jej zmiana, czyli w praktyce przyjęcie nowego traktatu, wymagałoby zgody wszystkich państw członkowskich - podkreślił. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Stanisław Janecki 

Goście: Prof. Jacek Reginia-Zacharski (prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 14:43

nt

Czytaj także

"Szansa na stworzenie w PE nowej, prawicowej siły". Europosłowie PiS o rozmowach w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:52
- Rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim są szansą na stworzenie nowej siły na prawicy w Parlamencie Europejskim - powiedzieli europosłowie PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:37
- Środowiskom lewicowo-liberalnym wydaje się, że można użyć instrumentu środków unijnych, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł.
rozwiń zwiń