"USA zaczynają traktować Niemcy jako lidera Europy". Dr Winkler o polityce administracji Bidena

- Pytanie, czy taki wybór obrony amerykańskich interesów przyniesie rezultaty, Niemcy chcą jednocześnie z wykorzystaniem pozycji oferowanej im przez Amerykanów, prowadzić biznes zarówno z Rosją, jak i Chinami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), komentując zacieśnienie relacji USA - Niemcy po objęciu prezydentury w USA przez demokratę, Joe Bidena. 

2021-07-10, 17:45

"USA zaczynają traktować Niemcy jako lidera Europy". Dr Winkler o polityce administracji Bidena

Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach drogowych, kolejowych czy biznesowych.

Powiązany Artykuł

biden 1200 pap.jpg
"Administracja Bidena stawia na Niemcy". Budzisz o polityce Waszyngtonu wobec UE

W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. Polskę na miejscu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Kraje Trójmorza przyjęły deklarację, w której zobowiązały się wspólnie mierzyć z bieżącymi wyzwaniami, w tym m.in. z kryzysem wywołanym przez pandemię

Dr Krzysztof Winkler zwracał uwagę na różnice w polityce administracji USA kierowanej przez Republikanów i Demokratów. - Demokraci zwykle stawiają na bliższą współpracę z Niemcami. Administracja Joe Bidena wykonała szereg gestów dobrej woli w stronę Berlina. USA Zaczynają traktować Niemcy jako lidera szeroko pojętej zachodniej części Europy - podkreślił, przypominając także o zawieszeniu przez Stany Zjednoczone sankcji nałożonych na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Winkler o relacjach Niemcy - USA (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:09
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji analizował także historyczne uwarunkowania polityki USA w Europie. - Trójmorze, w tym wariancie, w który zostało utworzone za administracji prezydenta Donalda Trumpa to powtórzenie koncepcja Halforda Mackindera, który stwierdził, że jest metoda, by takie państwa, jak Stany Zjednoczone, mogłyby kontrolować sytuację na kontynencie europejskim. Środkiem do realizacji tego celu byłoby stworzenie między Bałtykiem, Morzem Czarnym a Morzem Śródziemnym sojuszu państw, realnie wspieranych przez to mocarstwo, z gwarancjami bezpieczeństwa i dużymi inwestycjami gospodarczymi, po to, by kontakty niemiecko-rosyjskie zostały utrudnione w maksymalnym zakresie lub przerwane. Taką politykę prowadziła administracja Donalda Trumpa - przypominał.

REKLAMA

- W tej chwili przy zmianie priorytetów, tak by to Niemcy były tym wiodącym państwem w Europie, Amerykanie próbują podtrzymać tę inicjatywę, ale jako element uzupełniający niemiecką dominację, a nie coś, co ma służyć właśnie kontroli Niemiec, a przy okazji Rosji - zaznaczył.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Andrzej Potocki, Sławomir Jastrzębowski, Krzysztof Bałękowski

Data emisji: 10.07.2021

Godzina emisji: 14.09

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej