"Biden zdecydował się oddać uporządkowanie Europy Niemcom". Prof. Andrzej Bryk o polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych

- W amerykańskiej polityce dominuje obecnie przekonanie, że należy wykorzystać te siły w Europie, które dają gwarancję, że będzie ona przewidywalna. A tym czynnikiem rozgrywającym są na kontynencie Niemcy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Bryk, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2021-06-13, 12:23

"Biden zdecydował się oddać uporządkowanie Europy Niemcom". Prof. Andrzej Bryk o polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych

Prezydent Stanów Zjednoczonych bierze udział szczycie G7. Joe Biden jest już po kilku rozmowach oficjalnych i nieoficjalnych z liderami innych państw. Światowi przywódcy omawiają szereg kwestii, między innymi globalną reakcję na pandemię, program dzielenia się szczepionkami z biedniejszymi krajami oraz zmiany klimatyczne. 

Powiązany Artykuł

shutterstock joe biden free  1200.jpg
"Putin lekceważy, jeżeli nie lekko gardzi Bidenem". Publicyści o spotkaniu prezydentów Rosji i USA

Do obecności Joe Bidena na szczycie G7 odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Bryk, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Biden aktualnie dokonuje wielu, nazwijmy to, przyjemnych gestów, które liderzy Europy odbierają pozytywnie - ocenił. W jego przekonaniu działania prezydenta USA świadczą o tym, że "Ameryka zdecydowała, że należy zostawić Europie większa swobodę działania".

- W amerykańskiej polityce dominuje obecnie przekonanie, że należy wykorzystać te siły w Europie, które dają gwarancję, że będzie ona przewidywalna. A tym czynnikiem rozgrywającym są na kontynencie Niemcy - stwierdził prof. Bryk. Nawiązał także do decyzji prezydenta USA o zniesieniu sankcji związanych z budową Nord Stream 2. - Gazociąg na pewno zostanie dokończony - stwierdził.


Posłuchaj

Prof. Andrzej Bryk o polityce Joe Bidena wobec Europy ("Konfrontacje idei"/PR24) 24:13
+
Dodaj do playlisty

- Wydaje się, że Biden zdecydował się oddać uporządkowanie Europy, w tym Europy środkowo-wschodniej, więc także Polski, Niemcom. A te chcą to zrobić również przy pomocy czynnika rosyjskiego. To bardzo niebezpieczny geopolityczny moment w Europie - ocenił gość Zdzisława Krasnodębskiego.

REKLAMA

Pytany o to, w jaki sposób do amerykańskiej polityki powinien odnieść się polski resort spraw zagranicznych, odpowiedział, że "należy przede wszystkim porzucić iluzje i bardzo jasno komunikować Amerykanom nasze oczekiwania". Podkreślił też wagę budowania sojuszu w oparciu o idee Trójmorza. - Należy budować w ramach UE przeciwwagę infrastrukturalną w Europie środkowo-wschodniej, którą stanowi Trójmorze, w stosunku do niemieckiej logiki rozwoju gospodarczego - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Andrzej Bryk (UJ)
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 11.35

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej