more_horiz

Porozumienie Waszyngton-Berlin ws. Nord Stream 2. Dr Bonikowska: są w nim pewne gwarancje dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:13
- To jest próba wybrnięcia z kwadratury koła, co zrobić, żeby Niemcom pozwolić  dokończyć ten projekt i potem też go używać, a jednocześnie wybrnąć z twarzą wobec tego regionu i dać coś w zamian - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP.  Według niej, w ramach porozumienia, będącego owocem wielotygodniowych negocjacji, USA pozwoliłyby na ukończenie projektu, a w zamian Niemcy poczyniłyby pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski, choć szczegóły nie są znane.

Informacje o zawarciu porozumienia potwierdziło PAP źródło w Kongresie. Kongresmeni i ich asystenci otrzymali briefing na temat ogólnych warunków.

joe biden pap 1200 .jpg
"Biden woli zaryzykować konflikt z Kongresem, niż obrazić Niemcy". "Spiegel" o Nord Stream 2

- Nie znamy szczegółów tego porozumienia. Wiemy, że dodatkowo mamy gwarancje na stole dawane przez Amerykanów i Niemców Ukrainie w razie jakiejkolwiek nie tylko "żonglerki" gazem przez Rosjan, ale i zwielokrotnionego ataku. Wiemy, że oprócz pieniędzy jest tam zawarta warstwa bezpieczeństwa - zaznaczyła prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Jak zauważyła dr Bonikowska, duża część opinii publicznej w krajach regionu, czyli Polsce czy Ukrainie jest przeciwna Nord Stream 2 od samego początku. - Jednym głosem uważamy zgodnie, że jest to bardzo zły projekt, ponieważ politycznie jest wymierzony w nasz region, a przede wszystkim w Ukrainę - dodała. 

Posłuchaj
24:09 PR24_mp3 2021_07_21-15-33-16.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o rozmowach na linii USA-Niemcy ws. Nord Stream 2 ("Temat dnia/Gość PR24") 

Gość PR24 zaznaczyła, że nowa administracja w Waszyngtonie chciała "ułożyć się jakoś z Niemcami i wrócić do bliskiego partnerstwa". - Szukała osadzenia w Unii Europejskiej, w kraju który jest silny i mocny - a takim bez wątpienia są Niemcy - podsumowała gość audycji. 

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

  Prowadził: Antoni Trzmiel

  Gość: Dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

  Data emisji: 21.07.2021

  Godz. emisji: 15.33

  kmp

  Zobacz także

  Zobacz także