"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2
- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko. Niewątpliwie może to odnotować, jako swój wielki sukces - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, komentując porozumienie Niemiec i USA ws. dokończenia gazociągu Nord Stream 2.
2021-07-23, 14:42
Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. W Polskim Radiu 24 sprawę skomentował Tomasz Wróblewski.
Powiązany Artykuł
Prof. Jacek Reginia-Zacharski o polityce Joe Bidena: doszło do zmiany wektora
Wielka inwestycja Putina
Gość PR24 stwierdził, że zawarte w środę porozumienie było długo wyczekiwane przez Władimira Putina, który bardzo liczył na jego zawarcie i korzystną dla niego formę. Jak podkreślił Tomasz Wróblewski - jest to z pewnością wielki sukces przywódcy Rosji.
- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie także urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko - mówił publicysta.
- "Gdzie są ci, którzy chwalili Bidena?". Publicyści o porozumieniu Waszyngton-Berlin
- "Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą". Departament Stanu USA o porozumieniu ws. Nord Stream 2
Co z tą odpowiedzialnością?
Tomasz Wróblewski zauważył, że Amerykanie najwyraźniej odstępują od słynnej zasady Montgomery'ego - później zmienianej przez Roosevelta - gdzie wśród innych zapisów znalazł się też taki, że "w Europie nie może być jednego mocarstwa, które dominuje cały kontynent, bo to nie leży w interesie USA".
Powiązany Artykuł
"Błąd, którego skutki będą odczuwalne przez pokolenia". Senator Ted Cruz o Nord Stream 2
- To się zmienia. Już za czasów prezydenta Obamy był taki wyraźny gest w kierunku Niemiec: "weźcie na siebie więcej odpowiedzialności". Rzecz w tym, że Niemcy nie biorą na siebie tej odpowiedzialności. Niemcy nie zwiększają wydatków zbrojeniowych. Niemcy nie próbują w dalszym ciągu budować sieci bezpieczeństwa, czy to energetycznej, czy to bezpieczeństwa politycznego. Przede wszystkim są skoncentrowane na budowie swoje potencjału ekonomicznego, gospodarczego - mówił Wróblewski.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 13.07
REKLAMA
PAP/PR24/jmo
REKLAMA