"Miałkie i niewystarczające". Ekspert PiSM o gwarancjach dla Ukrainy w porozumieniu o Nord Stream 2
- Samo gdybanie w treści deklaracji brzmi dość naiwnie - powiedziała Kinga Dudzińska z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych, komentując zawarte w środę porozumienie Niemcy-USA ws. Nord Stream 2.
2021-07-23, 21:52
Posłuchaj
Porozumienie dało formalnie przyzwolenie polityczne USA do zakończenia prac i uruchomienia gazociągu pomiędzy Rosją a Niemcami po dnie Bałtyku. W ramach umowy Niemcy zainwestują w ukraiński sektor energetyczny, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprą Inicjatywę Trójmorza.
Powiązany Artykuł
"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że porozumienie jest bardzo niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa Ukrainy. - Nawet deklaracja dotycząca wsparcia transformacji energetycznej Ukrainy, gwarancje przedłużenia umowy z Rosją ws. przesyłu gazu, która kończy się w 2024 roku, tak naprawdę jest miałka i niewystarczająca. Daje możliwości wywierania bardzo dużej presji przez Rosją na Ukrainę. Samo gdybanie w treści deklaracji brzmi dość naiwnie - powiedziała Kinga Dudzińska.
Podkreśliła również, że ukraiński Naftohaz straci ogromne zasoby finansowe. - Rocznie zarabiał ok. 3 mld dolarów z tytuły przesyłu gazu. Brak tych środków uniemożliwi w dłuższej perspektywie transformację firmy, przebudowę systemu gazowego, który przez 24 godziny na dobę musi być w użytku. Samo wstrzymanie przesyłu gazu uderzy w strukturę gazociągów na Ukrainie. Jej dopasowanie i przebudowanie będzie bardzo kosztowne - tłumaczyła ekspert.
REKLAMA
Jej zdaniem dopóki gazociąg nie jest jeszcze w użytku, można próbować jeszcze coś zrobić. - Proces certyfikacji Nord Stream 2 trwa. Dochodzą do tego przepisy dotyczące funkcjonowania Gazpromy na rynku europejskim. Trudno będzie to zatrzymać. Można jednak podejmować działania dopóki piłka w grze - podsumowała Dudzińska.
Posłuchaj
Zgodnie z porozumieniem USA i Niemcy mają wesprzeć Ukrainę w jej wysiłkach w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i tzw. zielonej transformacji. Nie podano jednak kwoty ewentualnych inwestycji. Niemcy zobowiązały się ponadto do działań na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu. Berlin obiecał też, że podejmie działania na szczeblu rządowym przeciwko Moskwie, m.in. poprzez UE, w tym sankcje, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 23.07.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA