more_horiz

Dr Rafał Bakalarczyk o sytuacji opiekunów osób starszych: nie za bardzo się o tej grupie mówi

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 10:31
- To jest w zasadzie tak trochę poza sferą publiczną, mimo, że akurat mówimy o grupie, która jest jest bardzo blisko osób starszych - o opiekunach osób starszych mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bakalarczyk, współredaktor naczelny pisma Polityka Senioralna, członek zespołu ekspertów Instytutu Polityki Senioralnej.
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Chinnapong/ Shutterstock

Pandemia odcisnęła piętno na życiu i codziennym funkcjonowaniu całego społeczeństwa. Jednak szczególnie dotkliwie doświadczyła osoby z grup wrażliwych - będących już w punkcie wyjścia w trudnym położeniu, a ze względu na swoją sytuację, podatnych na różne nowe zagrożenia i ograniczenia w czasie pandemii. Jedną z takich grup są opiekunowie rodzinni osób starszych.

Posłuchaj
21:12 PR24_mp3 2021_07_25-10-06-01.mp3 Dr Rafał Bakalarczyk: impulsem były nasze doświadczenia, takie badawcze ale też prywatne (Polskie Radio 24)

- Postanowiliśmy zająć się tą grupą, z tego względu, że już wcześniej nasze doświadczenia, takie badawcze ale też prywatne, wskazywały na to, że jest to grupa bardzo mocno obciążona różnymi trudnościami i też w sposób naturalny sytuacja tej grupy musiała jakby ulec pogorszeniu czy w każdym razie oddziaływaniu bardzo silnemu tym nowych okoliczności jakie stworzyła pandemia i systemowa walka z nią - powiedział dr Rafał Bakalarczyk.

Jak wskazał, "jednocześnie mieliśmy takie obserwacje i takie poczucie, że nie za bardzo się o tej grupie mówi". - To jest w zasadzie tak trochę poza sferą publiczną, mimo, że akurat mówimy o grupie, która jest jest bardzo blisko osób starszych i ich doświadczeń, ich problemów - zaznaczył. 

- Poprzez rozmowy jakie prowadziliśmy z opiekunami, możemy mieć jakiś pewien wgląd w to trudne doświadczenie - powiedział. Jak dodał, "nie jest jednak tak, że tych opiekunów traktowaliśmy tylko jako pewnych pośredników". - Interesowali nas opiekunowie jako opiekunowie, ich doświadczenia, ich problemy, więc tutaj bardzo ta podmiotowość opiekuna rodzinnego czy nieformalnego też była dla nas ważna i interesująca - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Gość: dr Rafał Bakalarczyk, współredaktor naczelny pisma Polityka Senioralna, członek zespołu ekspertów Instytutu Polityki Senioralnej

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 10.06

jb

Zobacz także

Zobacz także