Prof. Grzegorz Kucharczyk o sporach pomiędzy Polską a UE: ugięcie się to bardzo zły precedens

- Jesteśmy świadkami sytuacji, w której organy zewnętrzne wobec państwa polskiego próbują narzucać już nie tylko kształt ustaw, ale i agendę tego, czym ma się zajmować Trybunał Konstytucyjny czy inne organy państwa polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.

2021-08-03, 11:29

Prof. Grzegorz Kucharczyk o sporach pomiędzy Polską a UE: ugięcie się to bardzo zły precedens
zdj. ilustracyjne. Foto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Prof. Grzegorz Kucharczyk komentował spory pomiędzy instytucjami UE a Polską, dot. m.in. reformy sądownictwa czy kwestii światopoglądowych. - Patrząc na to, co jest ujęte w traktacie regulującym istnienie i funkcjonowanie UE, właściwe będzie powstrzymanie rozpychania się łokciami UE - stwierdził.

Powiązany Artykuł

michał wójcik 1200.jpg
Michał Wójcik o orzekaniu przez sędziego Iwulskiego: prosta droga do anarchii

Jak podkreślał, jesteśmy świadkami sytuacji, w której organy zewnętrzne wobec państwa polskiego próbują narzucać zarówno kształt ustaw, jak i agendę tego, czym mają się zajmować organy państwa polskiego. - Jeżeli do tego dopuścimy, to będzie koniec naszej niepodległości, zewnętrzne instytucje będą decydować, czym ma się zajmować np. polski parlament czy polskie trybunały, to rzecz niedopuszczalna. Ugięcie się w tym momencie to bardzo zły precedens - zaznaczył.

Gość audycji odniósł się także do stanowiska zajmowanego w tych sporach przez samorządy, których część środków pochodzi z funduszy unijnych. - Pytanie, czy ważniejsze są pieniądze, czy suwerenność, także samorządów. Po 1989 r. bardzo chlubiliśmy się odbudową samorządu terytorialnego. Teraz nagle okazuje się, że samorząd może sobie coś uchwalać, ale są silniejsi i mądrzejsi za granicą, którzy powiedzą, jak należy podejmować uchwały - dodał.

Posłuchaj

Prof. Grzegorz Kucharczyk o sporach pomiędzy instytucjami UE a Polską (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:50
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

REKLAMA

Z kolei Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk

REKLAMA

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 9.34

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej