more_horiz

Prof. Grzegorz Kucharczyk o sporach pomiędzy Polską a UE: ugięcie się to bardzo zły precedens

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 11:29
- Jesteśmy świadkami sytuacji, w której organy zewnętrzne wobec państwa polskiego próbują narzucać już nie tylko kształt ustaw, ale i agendę tego, czym ma się zajmować Trybunał Konstytucyjny czy inne organy państwa polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Prof. Grzegorz Kucharczyk komentował spory pomiędzy instytucjami UE a Polską, dot. m.in. reformy sądownictwa czy kwestii światopoglądowych. - Patrząc na to, co jest ujęte w traktacie regulującym istnienie i funkcjonowanie UE, właściwe będzie powstrzymanie rozpychania się łokciami UE - stwierdził.

michał wójcik 1200.jpg
Michał Wójcik o orzekaniu przez sędziego Iwulskiego: prosta droga do anarchii

Jak podkreślał, jesteśmy świadkami sytuacji, w której organy zewnętrzne wobec państwa polskiego próbują narzucać zarówno kształt ustaw, jak i agendę tego, czym mają się zajmować organy państwa polskiego. - Jeżeli do tego dopuścimy, to będzie koniec naszej niepodległości, zewnętrzne instytucje będą decydować, czym ma się zajmować np. polski parlament czy polskie trybunały, to rzecz niedopuszczalna. Ugięcie się w tym momencie to bardzo zły precedens - zaznaczył.

Gość audycji odniósł się także do stanowiska zajmowanego w tych sporach przez samorządy, których część środków pochodzi z funduszy unijnych. - Pytanie, czy ważniejsze są pieniądze, czy suwerenność, także samorządów. Po 1989 r. bardzo chlubiliśmy się odbudową samorządu terytorialnego. Teraz nagle okazuje się, że samorząd może sobie coś uchwalać, ale są silniejsi i mądrzejsi za granicą, którzy powiedzą, jak należy podejmować uchwały - dodał.

Posłuchaj
24:50 PR24_mp3 2021_08_03-09-34-06.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o sporach pomiędzy instytucjami UE a Polską (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

Z kolei Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 9.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem