Bitwa Warszawska w dokumentach. Jarosław Stryjek: materiały są w Archiwum Akt Nowych
- W Archiwum akt Nowych są materiały, które czekają na swojego odbiorcę. Można przyjść do czytelni i poczytać. Obcowanie z dokumentami sprzed 100 lat jest fajną sprawą - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Stryjek z Archiwum Akt Nowych.
2021-08-15, 16:21
Dziś 101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W centrum stolicy odbyła się uroczystz odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po niej nastąpił przemarsz żołnierzy ulicami stolicy - w zamian za defiladę wojskową na Wisłostradzie, która co roku przyciągała tysiące mieszkańców, ale ze względu na pandemię została odwołana.
Powiązany Artykuł
![1200_Bitwa_1920.jpg](http://static.prsa.pl/images/8571fba0-e8fd-4172-bace-feea2681a563.jpg)
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że dokumenty związane z tamtą rocznicą są dostępne i można się z nimi zapoznać. - W Archiwum Akt Nowych są materiały poświęcone Bitwie Warszawskiej, tylko trzeba mieć chęć poszukać i usiąść - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Stryjek. - Mamy tam dokumenty najważniejsze dla instytucji państwowych - są protokoły spotkań Rady Obrony Państwa z udziałem Rozwadowskiego, Hallera, Piłsudskiego, Grabski i Witos. To jest księga licząca prawie 250 stron - wskazał gość "Tematu dnia".
Czytaj także:
- Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. Prezydent podpisał ustawę
- Jan Józef Kasprzyk o wydarzeniach 1920 r.: ocaliliśmy tożsamość Europy
- [TRÓJKA LITERACKA] Literatura walcząca roku 1920
Rozmówca Polskiego Radia przywołał też informacje o zbiorze dokumentów Towarzystwa Straży Kresowej, "powołanej po to, by nieść polskość za Bug". - Mamy odezwy, plakaty, mamy dokumenty bolszewickie, przejęte przez Towarzystwo po odparciu inwazji - wskazał. Pytany, jak Bolszewicy pisali wówczas o Polakach, przyznał, że "starali się być przyjaźni". - Przekonywali, że nie wchodzą w antagonizmy, nie dotykają zanadto Kościoła Katolickiego i zostawiają proboszczów na parafiach - wymienił. Zaznaczył, że w owych dokumentach Bolszewicy wprost mówią, że "idą na Warszawę, powołują swój rząd i głoszą hasłą o wolności i wyzwoleniu".
- W Archiwum akt Nowych są materiały, które czekają na swojego odbiorcę. Można przyjść do czytelni i poczytać. Obcowanie z dokumentami sprzed 100 lat fajną sprawą - podkreślił Jarosław Stryjek.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jarosław Stryjek (Archiwum Akt Nowych)
REKLAMA
Data emisji: 15.08.2021
Godzina emisji: 15.15
mbl
REKLAMA