"Obliczone na użytek wewnętrzny". Prof. Kleiber o słowach szefa MSZ Izraela

- Jestem świadomy złożoności tej sprawy, która jest wywoływana wewnętrznymi sprawami państwa izraelskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze", komentując pretensje władz Izraela do władz Polski. - Należy przeczekać okres nerwowości i za jakiś czas powinny zostać podjęte próby kontaktów na najwyższym szczeblu - dodał. 

2021-08-15, 19:37

"Obliczone na użytek wewnętrzny". Prof. Kleiber o słowach szefa MSZ Izraela
Prof. Michał Kleiber. Foto: PR24

Izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył w sobotę na Twitterze, odnosząc się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu Postępowania administracyjnego, że "Polska dzisiaj zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę" i zapowiedział obniżenie rangi przedstawicielstwa dyplomatycznego Izraela w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że decyzja ta "jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna", a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata "budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka".

Powiązany Artykuł

AndrzejDuda1200 /PAP
"Kończy okres chaosu prawnego i mafii reprywatyzacyjnych". Prezydent podpisał nowelizację k.p.a.

- To polityczny interes obecnego rządu Izraela, by taką politykę prowadzić - tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze". - To głównie jest obliczone na użytek wewnętrzny. Obecnemu rządowi w Izraelu potrzebne jest wsparcie obywateli Izraela, którzy - i tu jest cały problem - są skłonni akceptować tego typu sformułowania i poglądy. Oczywiście prasa izraelska się do tego przyczynia - wskazał gość "Tematu dnia". 

"Pokazywać otwartość, przekonywać, oddziaływać medialnie"

W ocenie prof. Kleibera, "nie sposób nie powiedzieć, że może my powinniśmy trochę aktywniej nasz punkt widzenia przedstawiać. Nie teraz, tylko od zawsze, od 30 lat minimum". - Przyłączam się do głosu ludzi oburzonych [słowami szefa MSZ Izraela], ale to jest fakt: nasza historia z Izraelem w ostatnich dekadach jest skomplikowana - były momenty gorsze, były momenty lepsze - ocenił publicysta. 

Czytaj także: 

- Jestem świadomy złożoności tej sprawy, która jest, w moim przekonaniu, wywoływana wewnętrznymi sprawami państwa izraelskiego. Tu mamy kolejny etap takiej sytuacji. Jest jak jest, trzeba szukać jakiegoś korzystnego wyjścia. Wydaje mi się, że należy przeczekać okres tej nerwowości i za jakiś czas powinny zostać podjęte próby kontaktów na najwyższym szczeblu, by  spokojnie rozmawiać i pokazać, że w istocie to oburzenie jest paradoksalne, bo nie dotyczy istoty przyjętej nowelizacji i że za tym kryją się nieprzyjazne gesty polityczne. Powinniśmy pokazać otwartość, przekonywać i oddziaływać medialnie - podkreślił prof. Michał Kleiber.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Michał Kleiber o relacjach polsko-izraelskich ("Temat dnia"/ PR24) 23:48
+
Dodaj do playlisty

Więcej - w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gośćprof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze")

REKLAMA

Data emisji: 15.08.2021

Godzina emisji: 18.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej