Dr Ozdyk: młodzi Afgańczycy czują się zdradzeni przez Zachód
- Oczywiście, nowe pokolenie ma w rękach komórki, jest pokoleniem online, ale przeczytajmy, co przekazywane jest na kanałach Telegramu: jedno, krótkie hasło - "dzisiaj zwyciężyliśmy niewiernych w Afganistanie, jutro prawo shariatu będzie na całym świecie" - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Ozdyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. - A dlaczego tak jest? Dlatego, że ci młodzi ludzie czują się przez Zachód, przez niewiernych, zdradzeni, oszukani i zostawieni sami sobie - dodał.
2021-08-16, 21:41
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała w TVP Info, że sytuacja w Afganistanie jest początkiem kryzysu humanitarnego, który dotknie także Europę. Podkreśliła, że talibowie bardzo szybko przejęli władzę w kraju, a Polskie władze zdecydowały o wysłaniu na miejsce samolotu, który zabierze polskich obywateli i afgańskich współpracowników z czasów interwencji. Elżbieta Witek powiedziała, że o los tych właśnie Afgańczyków należy zadbać, ponieważ "będą pierwszymi ofiarami talibów".
Powiązany Artykuł
Sytuacja w Afganistanie. Wiceszef MSZ: presja migracyjna będzie narastać
- Teraz oczywiście mamy uchodźców z Afganistanu, jednakże musimy pamiętać - była o tym wielka dyskusja w mediach niemieckich - iż w tej chwili oni podają się za uchodźców, ale 99 proc. Afgańczyków, zgodnie z badaniami Paf Research, jest za całkowitym wprowadzeniem bezwzględnego prawa shariatu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Ozdyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. - Teraz to są uchodźcy, a za chwilę i tak nie będą się integrować w Niemczech, ale będą nalegać na to, by prawo shariatu, z którym się urodzili, dalej było przez innych respektowane - powiedział, cytując dyskusje w mediach niemieckich.
"Taki idzie przekaz młodych ludzi"
Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że fakt, iż z Afganistanu uciekają ludzie młodzi, wychowani w ciągu dwóch dekad amerykańskich rządów w tym kraju, "nie ma znaczenia". - Widzimy to na filmikach. Główny przekaz jest z lotniska w Kabulu, ale proszę zobaczyć inne filmy, inne przekazy, pokazujące, jak witani są talibowie i mudżahedini, co się mówi w mediach społecznościowych. Oczywiście, nowe pokolenie ma w rękach komórki, jest pokoleniem online, ale przeczytajmy, co przekazywane jest na kanałach Telegramu: jedno, krótkie hasło: dzisiaj zwyciężyliśmy niewiernych w Afganistanie, jutro prawo shariatu będzie na całym świecie. Taki idzie przekaz młodych ludzi - wskazał.
Czytaj także:
- Pomoc Polakom w Afganistanie. Wiceszef MSZ: miejsc w samolocie jest więcej niż osób, które ewakuujemy
- "Zmiana będzie radykalna". Dr Skalski o przyszłości Afganistanu pod rządami talibów
- Andrzej Talaga: w Afganistanie zawiódł drugi etap misji amerykańskiej
- A dlaczego tak jest? Dlatego, że ci młodzi ludzie czują się przez Zachód, przez niewiernych, zdradzeni, oszukani i zostawieni sami sobie. Przez 20 lat Amerykanie, Niemcy, wszyscy inni, może my też, wkładali miliardy, które nie szły do tych ludzi, szły głównie na uzbrojenie, do tych warlordów, którzy budowali wielkie pałace - widzimy to na filmach, gdzie przywódcy talibów rozmawiają w tych pałacach. Te pieniądze szły nie do społeczeństwa, nie inwestowano w przedsiębiorczość młodych ludzi, w tworzenie biznesu, tylko inwestowano w warlordów, w wierchuszkę, w tych sprzedajnych, przekupnych albańskich VIPów - wskazał dr Sławomir Ozdyk. -
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Sławomir Ozdyk (ekspert ds. bezpieczeństwa)
REKLAMA
Data emisji: 16.08.2021
Godzina emisji: 20.06
mbl
REKLAMA