more_horiz

"Misjonarz z powołania". Mateusz Dzieduszycki wspomina abp. Henryka Hosera

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 18:52
- Myślę, że czerpał ze swoich korzeni w bardzo wielkim stopniu. Był człowiekiem z duszą międzynarodową, on miał bardzo szerokie kontakty, był misjonarzem z powołania - wspominał o arcybiskupie Henryku Hoserze w Polskim Radiu 24 Mateusz Dzieduszycki, dziennikarz, były rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej.
Kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości pogrzebowych abp. Henryka Hosera w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie
Kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości pogrzebowych abp. Henryka Hosera w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek pożegnano arcybiskupa Henryka Hosera - lekarza, pallotyna, misjonarza, biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej, wysłannika papieskiego w Medziugorie. W katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy pogrzebowej. Homilię wygłosił metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

pap Henryk Hoser 1200.jpg
"Mówił, że ma dwie rodziny: naszą i pallotyńską". Pożegnano abp. Henryka Hosera

Były rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej wspominał na antenie Polskiego Radia 24 arcybiskupa Henryka Hosera. - Myślę, że czerpał ze swoich korzeni w bardzo wielkim stopniu. Był człowiekiem z duszą międzynarodową, on miał bardzo szerokie kontakty, był misjonarzem z powołania - powiedział Mateusz Dzieduszycki.

"Czuł się dobrze w każdym środowisku"

Jak wskazał gość audycji "może dlatego czuł się dobrze w każdym środowisku - gdzie, jak mówił, przełożeni czy Pan Bóg posyłali - tam natychmiast łapał świetne kontakty". - Znakomicie mówił w kilku językach: po włosku, po francusku, po łacinie, po angielsku, po niemiecku komunikował się bez problemu - podkreślił. 

Mateusz Dzieduszycki wspominał również, że w 2015 abp. Henryk Hoser wziął udział w synodzie biskupów na temat rodziny. - Arcybiskup kontaktował się z najbardziej znamienitymi przedstawicielami Kościoła. Wszyscy kardynałowie, którzy wówczas uczestniczyli w synodzie, reagowali na niego z wielkim uśmiechem, z wielkim otwarciem - powiedział.

Posłuchaj
21:08 biskup.mp3 Mateusz Dzieduszycki wspomina abp. Henryka Hosera ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Był częścią tego świata, a z drugiej strony był niezwykle serdeczny, otwarty na ludzi, szczególnie ludzi świeckich, może dlatego, że powołanie otrzymał, zdał sobie z niego sprawę jako człowiek dojrzały - opowiadał były rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24 

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Mateusz Dzieduszycki, dziennikarz (były rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej)

Data emisji: 21.08.2021

Godz. emisji: 17:35

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem