"Muzyki nie wstrzymano nawet na pół godziny". Czesław Nowak o zakłóceniu gdańskich obchodów
- Władze miasta musiały wiedzieć o tej uroczystości, która odbywa się na cmentarzu - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Nowak ze Stowarzyszenia "Godność".
2021-08-30, 12:37
Powiązany Artykuł
Prezes IPN o zakłóconych obchodach śmierci "Inki" i "Zagończyka": to wezwanie do władz Gdańska o szerszą refleksję
28 sierpnia 1946 roku wykonano wyroki śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie ps. Inka oraz na podporuczniku Feliksie Selmanowiczu ps. Zagończyk. Żołnierze wyklęci, skazani przez komunistyczny sąd, zostali rozstrzelani w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Po egzekucji oboje zostali złożeni w anonimowym grobie. W 2014 r. zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN natknął się na szczątki "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Rok później potwierdzono identyfikację zwłok. W 2016 r., w 70. rocznicę ich śmierci, zostali uroczyście pochowani na tymże Cmentarzu Garnizonowym.
Tegoroczne obchody śmierci żołnierzy zostały zakłócone przez Festiwal Kolorów 2021, który odbywał się nieopodal, na placu Zebrań Ludowych.
Posłuchaj
- Oczywiście byłem i słyszałem, co się działo - powiedział Czesław Nowak. - Na placu Zebrań Ludowych, obok cmentarza, urządzono głośną muzykę, tak że to sprawiało takie przykre wrażenie, ponieważ w istotny sposób zakłócała ona powagę tej uroczystości, która odbywała się 50 m od tego zgromadzenia - podkreślił.
Jak wskazał prezes, "muzyki nie wstrzymano nawet na pół godziny". - Niestety tak się nie stało. Nie wiem, czy to było uzgodnione, czy celowe - podkreślił.
REKLAMA
Zapytany o to, kto odpowiada za to, że te dwie sytuacje nałożyły się na siebie, odpowiedział, "że nie wie, czy jest to pani prezydent, ale władze miasta musiały wiedzieć o tej uroczystości, która odbywa się na cmentarzu". - Znały dokładną godzinę, tak że przypuszczam, że władze miasta, ogólnie mówiąc, były za to odpowiedzialne - zaznaczył.
W rozmowie pojawił się także temat działań zainicjowanych przez Stowarzyszenie "Godność", które polegały na ustawieniu betonowego krzyża z roku 1981 w centralnej części cmentarza (w miejscu pierwszego drewnianego krzyża z 1946 r.) oraz wykonaniu nowego, żeliwnego krzyża Virtuti Militari (poprzedni betonowy, z orłem bez korony, został zdewastowany latem tego roku).
Należy podkreślić, iż Czesław Nowak był również zaangażowany w starania związane z powrotem krzyża na teren Westerplatte w 1981 r. Koncepcja rewitalizacji została opracowana przez prof. Szczepana Bauma.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Czesław Nowak (Stowarzyszenie "Godność")
Data emisji: 30.08.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 11.33
IAR/ jb
REKLAMA