"Muzyki nie wstrzymano nawet na pół godziny". Czesław Nowak o zakłóceniu gdańskich obchodów

- Władze miasta musiały wiedzieć o tej uroczystości, która odbywa się na cmentarzu - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Nowak ze Stowarzyszenia "Godność".

2021-08-30, 12:37

"Muzyki nie wstrzymano nawet na pół godziny". Czesław Nowak o zakłóceniu gdańskich obchodów
Obchody w Gdańsku,. Foto: PAP/Adam Warżawa

Powiązany Artykuł

karol nawrocki ipn 1200 free tt.jpg
Prezes IPN o zakłóconych obchodach śmierci "Inki" i "Zagończyka": to wezwanie do władz Gdańska o szerszą refleksję

28 sierpnia 1946 roku wykonano wyroki śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie ps. Inka oraz na podporuczniku Feliksie Selmanowiczu ps. Zagończyk. Żołnierze wyklęci, skazani przez komunistyczny sąd, zostali rozstrzelani w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Po egzekucji oboje zostali złożeni w anonimowym grobie. W 2014 r. zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN natknął się na szczątki "Inki" i "Zagończyka" na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Rok później potwierdzono identyfikację zwłok. W 2016 r., w 70. rocznicę ich śmierci, zostali uroczyście pochowani na tymże Cmentarzu Garnizonowym.

Tegoroczne obchody śmierci żołnierzy zostały zakłócone przez Festiwal Kolorów 2021, który odbywał się nieopodal, na placu Zebrań Ludowych.

Posłuchaj

Czesław Nowak: muzyki nie wstrzymano nawet na pół godziny (Polskie Radio 24) 23:32
+
Dodaj do playlisty

- Oczywiście byłem i słyszałem, co się działo - powiedział Czesław Nowak. - Na placu Zebrań Ludowych, obok cmentarza, urządzono głośną muzykę, tak że to sprawiało takie przykre wrażenie, ponieważ w istotny sposób zakłócała ona powagę tej uroczystości, która odbywała się 50 m od tego zgromadzenia - podkreślił. 

Jak wskazał prezes, "muzyki nie wstrzymano nawet na pół godziny". - Niestety tak się nie stało. Nie wiem, czy to było uzgodnione, czy celowe - podkreślił.

REKLAMA

Zapytany o to, kto odpowiada za to, że te dwie sytuacje nałożyły się na siebie, odpowiedział, "że nie wie, czy jest to pani prezydent, ale władze miasta musiały wiedzieć o tej uroczystości, która odbywa się na cmentarzu". - Znały dokładną godzinę, tak że przypuszczam, że władze miasta, ogólnie mówiąc, były za to odpowiedzialne - zaznaczył.

W rozmowie pojawił się także temat działań zainicjowanych przez Stowarzyszenie "Godność", które polegały na ustawieniu betonowego krzyża z roku 1981 w centralnej części cmentarza (w miejscu pierwszego drewnianego krzyża z 1946 r.) oraz wykonaniu nowego, żeliwnego krzyża Virtuti Militari (poprzedni betonowy, z orłem bez korony, został zdewastowany latem tego roku).

Należy podkreślić, iż Czesław Nowak był również zaangażowany w starania związane z powrotem krzyża na teren Westerplatte w 1981 r. Koncepcja rewitalizacji została opracowana przez prof. Szczepana Bauma.


Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Tadeusz Płużański

Gość: Czesław Nowak (Stowarzyszenie "Godność")

Data emisji: 30.08.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 11.33

IAR/ jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej