X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uczelnie publiczne mają łatwiej". Rektor Collegium Humanum o systemie edukacji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 21:00
- Otrzymują dofinansowanie na prowadzenie studiów stacjonarnych, działalności statutową i inwestycje w infrastrukturę. Jednoczenie uczelnie publiczne i niepubliczne podlegają tym samym kryteriom oceny jakości kształcenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Collegium Humanum prof. Paweł Czarnecki, który brał udział w XXX Forum Gospodarczym w Karpaczu. 
Prof. Paweł Czarnecki
Prof. Paweł CzarneckiFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że większość postulatów, z którymi uczelnie niepubliczne występują od 1991 roku, zostało spełnionych. - Mamy swoich przedstawicieli, Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Mamy prawo wyrażać swój głos i opiniować akty prawne. Natomiast nadal pozostaje dość istotny i niezrealizowany postulat, który wypływa wprost z Konstytucji RP. Chodzi i zasadę równości, finansowania szkolnictwa niepublicznego na tym samym poziomie, co szkolnictwa publicznego - powiedział prof. Paweł Czarnecki.

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Podkreślił, że ten postulat jest znany od lat. - Od deklaracji premiera Donalda Tuska, że ten problem zostanie rozwiązany. Następnie było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2013 roku, który wskazał, że zgodnie z ustawą zasadniczą nie można dyskryminować szkolnictwa niepublicznego, była też deklaracja wicepremiera Jarosława Gowina i premiera Mateusza Morawieckiego w 2019 roku o wprowadzeniu ulg podatkowych dla rodziców studentów uczących się na uczelniach niepublicznych. Natomiast w roku 2020 posłowie Zjednoczonej Prawicy postulowali, by w związku z pandemią wprowadzić bon edukacyjny. Postulat zostanie zrealizowany, gdy pojawi się szeroko rozumiana wola polityczna. Mam nadzieję, że ponad podziałami. Chodzi bowiem o priorytety rozwoju państwa, czyli edukację - tłumaczył prof. Czarnecki

Jego zdaniem uczelnie publiczne mają łatwiej. - Otrzymują dofinansowanie na prowadzenie studiów stacjonarnych, działalności statutową i na inwestycje w infrastrukturę. Jednoczenie uczelnie publiczne i niepubliczne podlegają tym samym kryteriom oceny jakości kształcenia - podsumował. 

Posłuchaj
12:00 PR24 2021_09_08-20-04-57.mp3 Prof. Paweł Czarnecki gościem Adriana Klarenbacha (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

 ***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Paweł Czarnecki (rektor Collegium Humanum) 
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 20.05

Czytaj także

Przemysław Czarnek: nie przewidujemy powrotu do nauki zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:24
- Wysłaliśmy dzieci na naukę zdalną by przeciąć kontakty społeczne, by transmisja koronawirusa nie postępowała - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, podkreślając, że podczas kolejnej fali zachorowań takie działania prawdopodobnie nie będą konieczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:24
- W związku z obecną sytuacją polityczną i brakiem pana Gowina, podejmujemy działania zmierzającego do tego, żeby swobodniej poruszać się po materii ustawy 2.0 i zmian, które będą niezbędne. W przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister Edukacji i Nauki.
rozwiń zwiń