X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Komisja Europejska przekracza swoje kompetencje". Jadwiga Wiśniewska o opóźnieniu zatwierdzenia KPO

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:00
- Nie ma żadnych podstaw prawnych ani technicznych, które uzasadniałyby brak dostępu przez Polskę do środków Krajowego Planu Odbudowy - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga WiśniewskaFoto: jadwigawisniewska.pl

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Każde państwo członkowskie musi plan przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Unia Europejska 1200 free
Spór Polski z KE. Bernacki: urzędnicy UE niszczą procedury demokratyczne

Jadwiga Wiśniewska zaznaczyła, że złożyła zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie zaopiniowania Krajowego Planu Odbudowy. - Zwracam w nim uwagę na to, że Komisja powinna rozpatrzyć złożony przez Polskę plan w określonym terminie, który minął na początku sierpnia. Pytam Komisję Europejską, jakie są przyczyny tego opóźnienia i na jakich merytorycznych przesłankach się opierają. Głosy, które docierają z Komisji, są zdecydowanie polityczne, nie merytoryczne - oceniła.

- W moim zapytaniu do KE proszę również o podanie terminu, w którym zakończy ona procedurę opiniowania KPO i skieruje dokument do zatwierdzenia. Komisja Europejska ma obowiązek zaopiniować Krajowy Plan Odbudowy, natomiast to Rada Unii Europejskiej go zatwierdza. Spowolnienie jest absolutnie nieuzasadnione - podkreśliła.

Europoseł dodała, że Komisja Europejska jest ciałem techniczny, powołanym, by wykonywać swoje obowiązki. - Niestety od dłuższego czasu zauważamy, że przypisuje sobie rolę swoistego superrządu, pomniejszając rolę Rady UE. Musimy mieć świadomość, że w Radzie znajdują się przedstawiciele wszystkich rządów i to oni ostatecznie decydują. Komisja, która miała stać na straży traktatu, wielokrotnie go łamie, podejmując działania niezgodne z jego zapisami, m.in. w sprawie reformy sądownictwa - stwierdziła gość audycji.

Posłuchaj
22:37 PR24 2021_09_13-10-05-47.mp3 Jadwiga Wiśniewska o opóźnieniu w procedurze akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Komisja Europejska lekceważy traktatowy zapis mówiący o tym, że to państwa członkowskie decydują o tym obszarze, kompetencje w tym zakresie nie zostały przekazane UE. Komisja Europejska przekracza swoje kompetencje. To KE, która tak bardzo nawołuje do przestrzegania praworządności, sama tą praworządność łamie - powiedziała Jadwiga Wiśniewska.

Czytaj także: 

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi zostać przygotowany i przesłany do Komisji Europejskiej przez każde państwo członkowskie. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jadwiga Wiśniewska

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 10.05

PR24/ka

Czytaj także

KE chce kar finansowych dla Polski. Prof. Grosse: tendencyjna decyzja komisarza Reyndersa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:12
- Zarówno wypowiedzi, jak i działania komisarze UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa nasuwają przypuszczenie, że to jest coś więcej niż "monitoring" stosowania prawa europejskiego, procedur: to intencjonalna polityczna działalność - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grosse komentując wniosek KE o nałożenie sankcji na Polskę w związku z reformą sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wojna o obalenie polskiego rządu". Waszczykowski o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:50
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że to wojna o obalenie polskiego rządu, a nie o wyprostowanie czy polepszenie wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór Polski z KE. Prof. Gontarski: to próba sił, ale Polska ma środki prawne, które jej przysługują

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:47
- W Niemczech Sąd Konstytucyjny może orzekać o nadrzędności niemieckiej ustawy zasadniczej nad prawem unijnym, a w Polsce nawet nie można prowadzić na ten temat debaty - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik.
rozwiń zwiń